Newsletter

Urzędy celne UE wykryły 41 mln podrabianych towarów, 80 proc. pochodziło z Chin

20.07.2017, 20:03aktualizacja: 20.07.2017, 20:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2016 roku unijne urzędy celne wykryły na zewnętrznych granicach UE i zatrzymały ponad 41 mln podrabianych produktów - podała w czwartek Komisja Europejska. Całkowita ich wartość to ponad 670 mln dolarów. Ponad 80 proc. towarów pochodziło z Chin.

KE podała, że jedną trzecią stanowiły produkty i przedmioty, które mogły stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, takie jak żywność i napoje, leki, zabawki i artykuły gospodarstwa domowego.

"Podrabiane towary stanowią rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w UE, a także osłabiają legalne przedsiębiorstwa i dochody budżetowe państwa. Badania pokazują, że UE jest szczególnie narażona na przywóz podrabianych produktów. Chcę oddać hołd ciężkiej pracy organów celnych w walce z tymi fałszywymi towarami. (...) Współpraca między organami ścigania powinna zostać wzmocniona, a systemy zarządzania ryzykiem poprawione, aby chronić UE przed towarami naruszającymi prawa własności intelektualnej" - powiedział komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Wśród przechwyconych towarów najwięcej było papierosów (24 proc.), a następnie zabawek (17 proc.) i artykułów spożywczych (13 proc.). Liczba przechwyconych artykułów wzrosła o 2 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

Z informacji KE wynika, że podrabiane napoje alkoholowe pochodziły głównie z Singapuru, ubrania z Iranu, telefony komórkowe i akcesoria do samochodów z Chin i Hongkongu, a leki - z Indii.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2017, 20:03
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ