Newsletter

Europejski Urząd Patentowy zamierza przyznać patent firmie Merck na technologię CRISPR

03.08.2017, 12:10aktualizacja: 03.08.2017, 12:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Wniosek patentowy obejmuje integrację zewnętrznej sekwencji DNA z chromosomami komórek eukariotycznych za pomocą rozwiązania CRISPR, - Powiązany wniosek patentowy został niedawno przyjęty w Australii, podobne patenty w toku w innych krajach na drodze do zatwierdzenia.

Darmstadt, Niemcy, 3 sierpnia 2017 r. /PRNewswire/ - Wiodąca w zakresie nauki i rozwiązań technologicznych firma Merck ogłosiła dzisiaj wydanie przez Europejski Urząd Patentowy zawiadomienia o zamiarze przyznania patentu odnośnie wniosku patentowego złożonego przez firmę Merck dotyczącego technologii CRISPR firmy wykorzystywanej w metodach integracji genomicznej w komórkach eukariotycznych.

Patent zapewni technologii integracji genomicznej CRISPR firmy Merck szeroki zakres ochrony, tym samym poszerzając portfel patentów firmy. Powiązany patent został przyznany w Australii w czerwcu 2017 r. Firma Merck spodziewa się także pozytywnego rozpatrzenia wniosków patentowych złożonych w innych krajach ponieważ wiele urzędów patentowych na świecie uznaje decyzje dotyczące wniosków europejskich za wyznacznik przy orzekaniu.

"Decyzja Europejskiego Urzędu Patentowego jest ważna i znacząca. Dla nas to zawiadomienie jest uznaniem wkładu firmy Merck w dziedzinę edycji genomu - skomentował Udit Batra zasiadający w zarządzie firmy Merck oraz główny dyrektor wykonawczy firmy Life Science. - Patent zapewni ochronę naszej technologii CRISPR, co z kolei umożliwi naukowcom rozbudowę możliwości leczenia najpoważniejszych współczesnych chorób" - dodał dyrektor.

Wykorzystując technologię integracji genomicznej CRISPR firmy Merck, naukowcy mogą podmieniać mutacje powiązane z występowaniem choroby na korzystne bądź poprawnie działające sekwencje genów. Metoda ta jest ważna przy tworzeniu modeli chorobowych oraz w terapii genowej. Ponadto naukowcy mogą także wykorzystać nową metodę w podstawowych badaniach z użyciem transgenów, na przykład do oznaczania endogennych białek w celu naocznego śledzenia ich przemieszczania się w komórkach.

Obecnie rozpatrywany wniosek jest jednym z wielu złożonych przez firmę Merck odnośnie rozwiązania CRISPR od roku 2012. W maju 2017 roku firma Merck wprowadziła alternatywną metodę edycji genomu CRISPR zwaną proxy-CRISPR. W przeciwieństwie do innych systemów technika proxy-CRISPR firmy Merck może dotrzeć do uprzednio niedostępnych lokalizacji komórek, przez co rozwiązanie CRISPR może być jeszcze wydajniejsze, elastyczniejsze i dokładniejsze, tym samym dając naukowcom więcej opcji eksperymentalnych.

Firma Merck może poszczycić się 14-letnią historią na polu edycji genomu. Jako pierwsza na świecie miała w ofercie niestandardowe biomolekuły na potrzeby edycji genomu (introny typu RNA-guided grupy II TargeTron™ i nukleazy palców cynkowych CompoZr™), tym samym zajmując pozycję pionierską w zakresie szerzenia rozwiązań wśród naukowców na całym świecie. Firma Merck przy współpracy z instytucją Wellcome Trust Sanger Institute jako pierwsza wyprodukowała szeregowe biblioteki CRISPR obejmujące cały ludzki genom, prowadząc do przyspieszenia wynajdowania leków poprzez umożliwienie naukowcom dogłębniejsze badania przyczyn występowania schorzeń. Dostępność szeregowych bibliotek CRISPR jest ważnym krokiem w rozwoju edycji genomu i potwierdza wiodącą pozycję firmy na tym polu.

Poza podstawowymi badaniami z zakresu edycji genów firma Merck wspiera rozwój terapii na bazie genów i komórek oraz produkuje wektory wirusowe. W 2016 roku firma Merck podjęła inicjatywę, której celem jest posunięcie badań w nowoczesnych zastosowaniach, od edycji genomu po produkcję leków genowych przy pomocy oddanego zespołu i większych zasobów. Tym samym firma potwierdziła swoje zaangażowanie w badania na tym polu.

Wszystkie komunikaty informacyjne firmy Merck są przekazywane przy pomocy poczty e-mail oraz udostępniane na stronie firmy. Aby dokonać rejestracji w trybie online, zmienić wybór lub przerwać korzystanie z usługi należy udać się na stronę www.merckgroup.com/subscribe.

Merck

Merck jest wiodącą firmą naukowo-technologiczną w zakresie służby zdrowia, nauk przyrodniczych i wydajności materiałów. Około 50 000 pracowników firmy zajmuje się opracowywaniem rozwiązań technologicznych zwiększających żywotność i jakość życia - od terapii bio-farmaceutycznych w leczeniu raka lub stwardnienia rozsianego, najnowocześniejszych systemów w zakresie badań naukowych i produkcji do ciekłych kryształów w smartfonach i telewizorach LCD. W 2016 r. sprzedaż firmy Merck wyniosła 15 mld euro w 66 krajach.

Założona w 1668 roku firma Merck jest najstarszą na świecie firmą farmaceutyczną i chemiczną, a rodzina założycieli pozostaje właścicielem większościowym tej notowanej na giełdzie grupy korporacyjnej. Firma posiada globalne prawa do nazwy i marki firmy Merck, jedyne wyjątki to Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie firma działa jako EMD Serono, MilliporeSigma i EMD Performance Materials.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/541207/Merck__Patent_Application.jpg

Źródło: Merck

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.08.2017, 12:10
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ