Pobierz materiał i Publikuj za darmo
-MON informuje:
Odnosząc się do zarzutów zawartych w artykule redaktora Tomasza Piątka pt. „Czego chce MON od przyjaciela Putina” opublikowanego w Gazecie Wyborczej 17 sierpnia br., informujemy, że redaktor T. Piątek przekazał do MON pytania 9 sierpnia br. W świetle ustawy o dostępie do informacji publicznej, udzielenie odpowiedzi powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia złożeniu wniosku. Nieprawdziwy jest więc zarzut red. Piątka, że MON nie udzielił odpowiedzi na jego pytania, gdyż do dnia publikacji artykułu, tj. 17 sierpnia, nie minął termin wskazany w ustawie.
Odnosząc się do wspomnianej wizyty w dniach 4-6 stycznia 2017 r. Podsekretarza Stanu w MON, Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, pragniemy poinformować, że w jej trakcie odbył on szereg rozmów dwustronnych z przedstawicielami Administracji USA. Poruszano przede wszystkim kwestie wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Polski oraz całej wschodniej flanki NATO, w tym rozmieszczenia amerykańskich sił zbrojnych w naszym regionie.
Celem tych rozmów było podkreślenie potrzeby wypełnienia wszystkich deklaracji USA w tym zakresie i utrzymania tempa ich implementacji przez nową Administrację oraz omówienie perspektyw dalszego pogłębiania współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych. Wymieniono także poglądy na temat europejskiej i globalnej sytuacji bezpieczeństwa.
Biorąc pod uwagę cel wizyty, Minister T. Szatkowski odbył spotkania z przedstawicielami Departamentu Obrony, odpowiedzialnymi za wypracowanie założeń polityki obronnej i bezpieczeństwa nowej administracji oraz Kongresmenami, którzy odgrywają istotną rolę w procesie zatwierdzania przyszłych kierunków amerykańskiego zaangażowania na arenie międzynarodowej. Rozmowy w Kongresie miały na celu zaprezentowanie przedstawicielom różnych frakcji polskiego postrzegania bieżącej sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego, zidentyfikowanych wyzwań w tym zakresie oraz przedstawienie propozycji dalszego wzmacniania współpracy na rzecz ich przeciwdziałania. Ponadto były one ukierunkowane na budowanie sprzyjającej atmosfery dla polskich oczekiwań w powyższym obszarze, w kontekście trwającej zmiany administracji prezydenckiej.
Z powyższych względów, agenda spotkań w Kongresie obejmowała rozmowy z jego przedstawicielami zajmującymi się kwestiami bezpieczeństwa i obronności w nowym kierownictwie obu izb: Johnem McCainem, Mikem Rogersem, Bradem Wenstrupem, Daną Rohrabacherem i Devinem Nunesem. Ze względu na piastowane stanowisko, Dana Rohrabacher – przewodniczący Podkomisji ds. Europy, Euroazji i Nowych Zagrożeń w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, był jednym z naturalnych adresatów przekazu odnośnie do oczekiwań strony polskiej w sprawie dalszego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa w naszym regionie w kontekście agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej i konfrontacyjnych zachowań w bezpośrednim sąsiedztwie terytorium państw członkowskich NATO. Podczas spotkania wymieniono poglądy i oceny odnośnie bieżącej sytuacji bezpieczeństwa. W rozmowach uczestniczył Ambasador RP w Waszyngtonie, Pan Piotr Wilczek.
Ponadto warto wskazać, że spotkania z Kongresmenami są stałym elementem polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej, ze względu na ich rolę w procesie decyzyjnym w kluczowych dla bezpieczeństwa Polski sprawach (budżet obronny, w tym na dyslokację wojsk i infrastruktury USA w naszym kraju, czy też sprzedaż Siłom Zbrojnym RP wysokiej klasy amerykańskiego uzbrojenia). Rozmowy odbywają się zarówno w USA, jak i podczas częstych wizyt delegacji Kongresu w Polsce lub w trakcie międzynarodowych konferencji. Minister T. Szatkowski od objęcia stanowiska Podsekretarza Stanu w MON spotkał się z kilkudziesięcioma Kongresmenami.
Należy jednak podkreślić, że formuła rozmów z przedstawicielami Kongresu ogranicza się do wymiany opinii i przekazania ewentualnych wniosków wobec rozwoju dalszej współpracy. Podczas spotkania Pana Ministra T. Szatkowskiego z Kongresmenem D. Rohrabacherem także nie podjęto żadnych zobowiązań.
Jednocześnie w trakcie przygotowywania wizyty ministra Szatkowskiego w USA w styczniu br. nie dotarły żadne informacje sugerujące potencjalne wyłączenie jakichkolwiek przedstawicieli administracji federalnej czy Kongresu USA z listy potencjalnych rozmówców, w tym również ze strony MSZ i Ambasady RP w Waszyngtonie.
Równolegle, pragniemy zaakcentować, że zaprezentowany w artykule fragment wypowiedzi płk. Krzysztofa Gaja był jego prywatną, wyrwaną z kontekstu, pochodzącą z jego prywatnej korespondencji opinią, która nie była zbieżna z oceną Tomasza Szatkowskiego jako ówczesnego Prezesa Zarządu Fundacji Narodowe Centrum Studiów Strategicznych i do której w sposób krytyczny T. Szatkowski publicznie się odniósł. Jednocześnie opinia ta w żaden sposób nie odzwierciedla stanowiska dzisiejszego kierownictwa MON odnośnie relacji polsko-ukraińskich.
Ministerstwo Obrony Narodowej kładzie ogromny nacisk na pogłębianie polsko-ukraińskiego partnerstwa w sferze bezpieczeństwa, czego dowodem jest chociażby podpisanie przez Ministra Obrony Narodowej RP Antoniego Macierewicza oraz Ministra Obrony Narodowej Ukrainy gen. armii Stepana Połtoraka Umowy ogólnej między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności w grudniu 2016 r. MON zaprzecza także tezie jakoby Minister A. Macierewicz miał powierzyć płk. K. Gajowi „tworzenie Obrony Terytorialnej”.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.08.2017, 20:36 |
Źródło informacji | ME |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |