Newsletter

Prezes Fed Janet Yellen za utrzymaniem antykryzysowych regulacji z 2010 r.

26.08.2017, 11:05aktualizacja: 26.08.2017, 11:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W swym wystąpieniu w Jackson Hole, podczas piątkowego spotkania przedstawicieli banków centralnych, prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen broniła specjalnych regulacji wprowadzonych w 2010 r. w reakcji na "wielką recesję" lat 2007-2009.

W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku wypoczynkowym w Parku Narodowym Grand Teton pod Jackson Hole w stanie Wyoming, szefowa Fed opowiedziała się za utrzymaniem regulacji antykryzysowych, ponieważ - jak zaznaczyła - "wnioski z naszych badań i analiz wskazują, że trzon reform, jakie wprowadziliśmy, zasadniczo zwiększył odporność systemu finansowego bez niepotrzebnego ograniczania dostępu do kredytów czy hamowania wzrostu gospodarczego".

Yellen nie wykluczyła przy tym możliwości wprowadzenia nieznacznych korekt w antykryzysowych regulacjach.

Chodzi konkretnie o dodatkowe regulacje dotyczące amerykańskiego sektora finansowego, jakie zostały wprowadzone na podstawie ustawy antykryzysowej, nazywanej od nazwisk jej autorów, którymi byli politycy z Partii Demokratycznej: kongresman Barney Frank i senator Chris Dodd - "ustawą Dodda-Franka".

Ustawa ta została przyjęta przez Kongres w styczniu 2010 r. Wprowadziła ona zasadnicze zmiany w tym, co dotyczy regulacji i nadzoru nad rynkami finansowymi, a także zmodyfikowała zasady udzielania pożyczek komercyjnych i konsumpcyjnych, m.in. - pożyczek hipotecznych.

Prezes Fed argumentowała nie po raz pierwszy, że dodatkowe regulacje finansowe wprowadzone w reakcji na "wielką recesję", jak choćby obowiązek zwiększenia przez banki ich kapitału "na czarną godzinę", uodporniły amerykański sektor finansowy na wstrząsy w gospodarce.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ mars/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.08.2017, 11:05
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ