Newsletter

ME: prezydent podpisał ustawę o rekompensacie za deputat węglowy

23.10.2017, 16:33aktualizacja: 23.10.2017, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w poniedziałek w Katowicach.

Na podstawie ustawy, która ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu, ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca 2017 r. otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy.

„Ruszamy z całą operacją w spółkach węglowych, aby zdążyć z wypłatą (świadczeń – PAP) do końca roku” - powiedział Tobiszowski, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej.

„Czekamy na publikację ustawy” - wskazał Tobiszowski. Jak ocenił, realnie publikacji należy spodziewać się we wtorek, wówczas ustawa weszłaby w życie w środę.

Po wejściu ustawy w życie osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę. Według Tobiszowskiego uruchomionych ma zostać co najmniej 40 punktów przyjmowania wniosków; każda spółka górnicza uruchomi też infolinię.

Od decyzji odmownych będzie można się odwołać, a roszczenia do rekompensat będą ważne jeszcze przez rok.

Oprócz wniosków emeryci i renciści będą musieli złożyć oświadczenia dotyczące zrzeczenia się roszczeń do deputatów, których po wypłaceniu rekompensat nie będą już otrzymywać; nie będą też mogli zgłaszać roszczeń dotyczących deputatu w sądach - dotąd złożono około tysiąca pozwów w tej sprawie.

Ustawę Sejm przyjął 12 października; Senat zaakceptował ją bez poprawek tydzień później. Tobiszowski określił w poniedziałek jej koszt na 2,35 mld zł. (PAP)

autorzy: Marek Błoński, Mateusz Babak

mab/ mtb/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2017, 16:33
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ