Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Unijny komisarz ds. finansowych i gospodarczych Pierre Moscovici i wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis wysłali pisma do ministrów finansów Włoch, Belgii, Francji, Portugalii oraz Hiszpanii.
Od Francji Komisja domaga się sprecyzowania działań, jakie zamierza podjąć ten kraj w kontekście uchylenia przez tamtejszą Radę Konstytucyjną regulacji wprowadzających 3-procentowy podatek od dywidend.
KE chce wiedzieć, jakie wysiłki zamierza podjąć Paryż, by spełnić wymogi. Budżet na 2017 r. przewiduje deficyt na poziomie 2,9 proc. wobec rekomendowanych przez KE 2,8 proc. Wstępna analiza Komisji wskazuje na ryzyko dotyczące korekty nadmiernego deficytu Francji - napisali komisarze.
Komisja wytyka również Włochom, że przedstawiony przez ten kraj projekt budżetu odstaje od założeń. Plan finansowy przygotowany przez władze w Rzymie przewiduje redukcję deficytu strukturalnego wynoszącą 0,3 proc., ale zdaniem Komisji rzeczywisty wysiłek będzie wynosił jedynie 0,2 proc.
Podobny problem dotyczy Belgii; zgodnie z przedłożonym przez tej kraj projektem zmniejszenie deficytu strukturalnego ma wynosić 0,3 proc. KE wymagała natomiast redukcji wynoszącej 0,6 proc. PKB. KE uważa, że w 2017 r. też była luka, która wynosiła 0,4 proc. wydatków.
W przypadku Portugalii KE zwraca uwagę, że w planie budżetowym na 2018 r. założono spadek deficytu strukturalnego o 0,5 proc. PKB (według KE 0,4). Chociaż - jak podkreśla KE - jest to znaczący wysiłek, to jednak pozostaje poniżej założonego przez KE poziomu - 0,6 proc. PKB.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka, Łukasz Osiński i Grzegorz Paluch (PAP)
stk/ luo/ gpal/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.10.2017, 20:59 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |