Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Chodzi o Francję, Belgię, Włochy, Austrię, Portugalię i Słowenię. Analiza, jaką przeprowadziła Komisja Europejska, wskazuje, że realizacja projektów planów budżetowych tych państw może doprowadzić do znacznego odejścia od wyznaczonej ścieżki polityki budżetowej. Przekroczenie może wynieść ponad 0,5 proc. PKB w ciągu roku lub ponad 0,25 proc. PKB w ciągu dwóch lat.
KE przewiduje, że w przypadku Belgii i Włoch wystąpią niezgodności dotyczące planowanej redukcji długu. W środę komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici i wiceszef KE Valdis Dombrovskis wysłali pismo do ministra finansów Włoch Piera Carlo Padoana, w którym poinformowali, że wiosną KE przeprowadzi jeszcze raz ocenę "zgodności Włoch z wartością odniesienia dotyczącą redukcji długu". Włochy mają drugi w UE, po Grecji, dług w relacji do PKB - przekracza on 130 proc.
"Równowaga strukturalna we Włoszech ma się poprawić o 0,1 proc. PKB w 2018 r., a powinna się poprawić o 0,3 proc. PKB. Dotrzymanie tego zobowiązania jest konieczne; dług Włoch nieco spadnie - w 2018 r. wyniesie 130,8 proc. PKB., ale to nadal jest dla nas źródło zmartwień" - podkreślał Moscovici na konferencji w Brukseli.
KE wypowiedziała się też w sprawie dwóch krajów eurolandu, które są objęte procedurą nadmiernego deficytu. Chodzi o Hiszpanię i Francję. O ile w przypadku Hiszpanii wszystko jest na dobrej drodze, by w przyszłym roku deficyt spadł poniżej unijnego progu 3 proc. PKB, to w przypadku Francji projekt budżetu jest obarczony ryzykiem niezgodności z wymogami paktu stabilności i wzrostu na 2018 r.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2017, 17:21 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |