Newsletter

Prezydent podpisał ustawę ułatwiająca działalność innowacyjną

24.11.2017, 17:46aktualizacja: 24.11.2017, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Liczne ulgi podatkowe, m.in. na działalność badawczo-rozwojową (B+R) i dla przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych, rozszerzenie możliwości uzyskania statusu centrów badawczo-rozwojowych, a także umożliwienie uczelniom prowadzenie działalności w formie spółek kapitałowych - to tylko niektóre zmiany, które znalazły się w podpisanej w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę znowelizowanej ustawie dotyczącej działalności innowacyjnej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT przy ul. Poleczki w Warszawie. CEZAMAT jest elementem powstającego w Warszawie Kampusu Nowych Technologii (KNT), największego w Europe „żywego laboratorium” opartego na unikalnym modelu współpracy firm technologicznych z instytutami naukowymi. Nowa ustawa to przełom dla takich właśnie projektów, bowiem wydatki na współpracę przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi również będą się kwalifikowały do ulg podatkowych. W wyniku tych działań jest szansa na zwiększenie skali realizacji projektów o charakterze innowacyjnym. Zwiększa się również atrakcyjność Polski dla przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych, które w tym sektorze chcą inwestować.

„Podpisanie tej ustawy, a za chwilę wejście jej w życie oznacza kolejną, można powiedzieć III erę -patrząc na cykl legislacyjny - w budowaniu innowacyjnej Rzeczypospolitej, a przede wszystkim w budowaniu środowiska dla wszelkiego typu innowacji w naszym kraju” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

„Cieszę się, że ustawa została podpisana w tych pięknych laboratoriach, które zostały niedawno oddane do użytku; tutaj w Centrum, które jest nie tyle Centrum badaczy, ale Centrum wdrożeniowym, a więc tu następuje ten końcowy etap, kiedy wynalazek jest badany i wdrażany po to, by mógł ulec ostatecznej komercjalizacji (…) Chciałbym, aby takie centra powstawały w Polsce. To oczywiście są ogromne wydatki, ale one muszą być czynione, jeśli Polska ma być innowacyjna” - podkreślił prezydent.

Obecny w trakcie uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że jest to unikalne miejsce. „Takich nowoczesnych laboratoriów w Europie można spotkać zaledwie kilka” - ocenił minister Gowin.

Warszawski Kampus Nowych Technologii będzie wyjątkowy ze względu na skalę przedsięwzięcia i wynikającą z niej możliwość zintegrowania w jednym „żywym laboratorium” kompleksowych rozwiązań dedykowanych życiu mieszkańca i pracownika nowoczesnego miasta - smart living. Kompleks będzie obejmował kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne - wszystko zlokalizowane na rewitalizowanych terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Łączna powierzchnia użytkowa projektu to ponad 300 tys. m2. Mieszkańcy, naukowcy i przedsiębiorcy wspólnie będą mogli tu tworzyć, testować i udoskonalać technologie z branży tzw. smart living w skali rzeczywistej.

Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt wyjaśnił, że Centrum jest pod względem inżynieryjnym „wyśmienicie zaprojektowane i zrealizowane”. „Jest to bardzo nowoczesny obiekt. Jako Centrum Materiałowo-Technologiczne będzie fantastycznym poligonem do tego, aby procesy technologiczne i materiałowe (…) wprowadzać do etapu powtarzalności technologii i oferować tym, którzy mają pieniądze, mogą wybudować fabrykę i razem z nami czerpać z tego korzyści” - powiedział.

„Kampus Nowych Technologii to milowy krok w realizacji polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy zgodnie z programem „uczelnia 2.0” - powiedział Łukasz Madej z Pro Development, firmy która jest jednym z konsorcjantów KNT i jego operatorem. „Wspólnie z Politechniką Warszawską oraz czołowymi przedsiębiorstwami technologicznymi polskimi i zagranicznymi będziemy tworzyć nowe rozwiązania dla miast przyszłości, analizować, w jaki sposób można poprawić jakość życia mieszkańców miastach. Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w przestrzeni miasta: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 - czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone - i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii. Po raz pierwszy w jednej otwartej przestrzeni miejskiej zostaną zintegrowani i skłonieni do współdziałania mieszkańcy, naukowcy, studenci, przedsiębiorstwa i samorządy” - dodał Łukasz Madej.

W prace nad strategią i agendą badawczą Kampusu Nowych Technologii zaangażowanych jest obecnie 62 naukowców z 9 wydziałów Politechniki Warszawskiej, a oprócz tego zespoły Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Brało w nich udział również blisko 100 ekspertów z działów R&D czołowych firm technologicznych uczestniczących w przedsięwzięciu. Projekt przygotowywany jest od 2015 r. W tym czasie 25-osobowy zespół przebadał 15 najlepszych parków technologicznych w Polsce i na świecie, przeprowadził wywiady i warsztaty z międzynarodowymi ekspertami od living labów m.in. z uniwersytetów: Cambridge, Harvard, Technopolis, przedstawicielami rządu, regionu, biznesu, w tym potencjalnymi partnerami technologicznymi, a także organizacjami pozarządowymi. W efekcie Kampus Nowych Technologii otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, otrzymując największą liczbę punktów spośród wszystkich projektów wybranych do dofinansowania w obszarze wsparcia infrastruktury badawczo-rozwojowej dla jednostek naukowych. Znalazł się on także na liście strategicznych inwestycji w ramach Kontraktu Terytorialnego - umowy zawartej pomiędzy rządem a władzami Mazowsza.

W warszawskim Kampusie Nowych Technologii znajdą się m.in. budynki, w których zastosowane będą najnowocześniejsze technologie. Będą to mieszkania, biura, sklepy, punkty usługowe, sale co-workingowe, strefy spotkań nieformalnych, parkingi i wszystko to, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście. Już dziś przedsiębiorstwa są zainteresowane testowaniem w tych obiektach np. zasilania energią z paneli z kropek kwantowych, bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także np. tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej. Ponadto w warszawskim living labie znajdą się – również opomiarowane i służące do testów – otwarte przestrzenie publiczne, w tym place, ulice, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe, bezpieczeństwa czy komfortu przebywania. Dopełnieniem living labu Kampusu Nowych Technologii będą najwyższej klasy clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy „aktywnych” urządzeń AGD.

Z infrastruktury Kampusu Nowych Technologii będzie mogło korzystać jednocześnie ok. 100 przedsiębiorców oraz firm realizujących łącznie 70 projektów badawczo-rozwojowych. Przewiduje się, iż rocznie komercjalizowanych tu będzie ok. 10 wyników badań oraz po tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.11.2017, 17:46
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ