Newsletter

Rekordowy załadunek amoniaku w porcie w Policach

26.11.2017, 18:10aktualizacja: 26.11.2017, 18:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do nabrzeży portu morskiego w Policach przybił w niedzielę największy w jego historii zbiornikowiec. Jednostka zabierze na swój pokład ładunek blisko 14 tys. ton amoniaku wyprodukowanego w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police.

Statek Trammo Paris to gazowiec LPG; ma 154 metry długości i 26 metrów szerokości, a jego nośność to prawie 18 tys. ton. Jednostka przypłynęła z Turcji. Po załadunku uda się do dwóch portów – Aviles w Hiszpanii i Ravenny we Włoszech.

Policki amoniak został kupiony przez międzynarodowy koncern Trammo DMCC z siedzibą w Nowym Jorku.

"Obecnie na nabrzeżu Mijanka mamy statek, który przypłynął po największy jednorazowy ładunek amoniaku w Policach" – powiedział dziennikarzom wiceprezes Grupy Azoty Police Tomasz Panas. "Mamy do załadowania 13 tys. 600 ton amoniaku z ratą 330 ton tego ładunku na godzinę. Proces załadunku statku potrwa około dwóch dób" – dodał Panas.

Zbiornikowiec o tak dużych wymiarach mógł wpłynąć do morskiego portu w Policach dzięki pogłębieniu w tym roku do 9,5 metra dna akwenu na jednym z jego nabrzeży, tzw. Mijance. Szczeciński urząd morski zdecydował, że przy Mijance mogą cumować statki o maksymalnym zanurzeniu 9,15 metra, czyli takim samym, jaki obowiązuje na torze wodnym Szczecin-Świnoujście, który prowadzi do polickiego portu.

Długa na 200 metrów Mijanka przeznaczona jest do przeładunków produktów płynnych. Nabrzeże ma zostać w przyszłości zmodernizowane, dzięki czemu będzie mogło przyjmować statki o nośności do 30 tys. ton i długości do 190 metrów. Planowana jest modernizacja portu morskiego związana z prowadzoną przez Grupę Azoty inwestycją budowy w Policach fabryki do produkcji polipropylenu pod nazwą Polimery Police. (PAP)

Autor: Kacper Reszczyński

res/tgo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2017, 18:10
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ