Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Towary sprzedawane między przedsiębiorstwami w tym samym kraju są obłożone VAT, jednak towary sprzedawane transgranicznie między firmami już nie - podatek jest wtedy pobierany w kraju nabywcy towaru. Ta różnica powoduje, że przestępcy tworzą tzw. karuzele VAT-owskie, czyli sieci kilku czy kilkunastu firm w różnych krajach, pozorujących transakcje handlowe między sobą. Nieuczciwe firmy mogą kupować towary w innym kraju bez VAT i sprzedawać je we własnym kraju wraz z VAT-em. Nie przekazują one podatku administracji skarbowej, a następnie często likwidują działalność. Pozorując transakcje, mogą też wyłudzać zwrot podatku VAT.
Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że według bardzo ostrożnych szacunków budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. Te pieniądze - podkreślił - mogłyby zostać przeznaczone na budowę nowych szpitali, szkół i dróg.
W ocenie Moscoviciego afera "Paradise Papers" ponownie pokazała, w jaki sposób zamożni ludzie i firmy obchodzą przepisy dotyczące VAT i unikają opodatkowania.
Zgodnie z najnowszymi propozycjami KE organy podatkowe w państwach UE mają zintensyfikować współpracę i wymianę informacji na temat transgranicznej sprzedaży produktów, aby ograniczyć nadużycia związane z podatkiem. "Walka (z tym zjawiskiem) wymaga znacznie skuteczniejszego dzielenia się informacjami przez odpowiednie organy państw członkowskich. Dzisiejsze propozycje sprawią, że tak się stanie" - podkreślił Moscovici.(PAP)
luo/akl/mal/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2017, 16:43 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |