Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Exploit nazwany Meltdown pozwala działającym na komputerze programom na dostęp do pamięci jądra systemu operacyjnego. Luka dotykająca urządzeń i programów korzystających z procesorów Intela i ARM jest szczególnym zagrożeniem dla usług chmurowych.
Własne poprawki zabezpieczające przed wykorzystaniem podatności wprowadziły już Amazon i Google, a także Microsoft, Apple i twórcy Linuxa. The Register szacował, że zależnie od wykonywanego zadania i rodzaju procesora aktualizacje tego typu mogą powodować spadek wydajności CPU od 6 do nawet 30 proc. Serwis zaznaczył przy tym, że większość użytkowników komputerów nie odnotuje żadnej zmiany w codziennym funkcjonowaniu.
Odrębny i trudniejszy do wyeliminowania problem stanowi Spectre, w odróżnieniu od Meltdownu w niektórych wariantach dotykająca również produktów AMD - między innymi procesorów Ryzen. Ta podatność umożliwia aplikacjom (w tym złośliwym skryptom na stronach internetowych) wykradanie haseł, informacji logowania i innych wrażliwych danych uruchomionych na komputerze procesów.
Intel zapewnił, że wraz z innymi firmami technologicznymi oraz producentami procesorów współpracują nad jak najszybszym załataniem ujawnionych podatności. Specjaliści zaznaczają, że mimo braku skutecznych środków zaradczych, w praktyce Spectre jest trudne do wykorzystania. Żadna z podatności nie została jeszcze wykorzystana w znanym złośliwym oprogramowaniu. Aby uchronić się przed atakiem, użytkownicy powinni unikać uruchamiania programów niepewnego pochodzenia i regularnie aktualizować system operacyjny. (PAP)
mk/ lm/ jbp/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.01.2018, 16:14 |
Źródło informacji | PAP Technologie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |