Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekt EFRA (Efektywna Rafinacja), którego realizacja miała się zakończyć w 2018 roku, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy; dzięki temu gdańska rafineria ma stać się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Przewidywano, że w czerwcu br. uruchomiona zostanie pierwsza instalacja wytwórni tlenu, następnie w grudniu - instalacja produkcji wodoru. Na początku 2016 r. Lotos informował, że koszt realizacji projektu to 2,3 mld zł.
Zarząd Grupy Lotos poinformował w piątek w komunikacie „o urzeczywistnieniu się ryzyka niedotrzymania terminu uzyskania pełnej gotowości operacyjnej instalacji koksowania”. Wyjaśniono, że „oznacza to, że spodziewane efekty ekonomiczne wynikające z eksploatacji instalacji Projektu EFRA nie pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach finansowych za 2018 rok”. Zarząd podkreślił, że „przesunięcie w czasie zakończenia Projektu EFRA nie wpłynie w negatywny sposób na bieżącą kondycję finansową Grupy Lotos”.
Podstawowe instalacje Projektu EFRA realizowane są w ramach kontraktów według formuły „pod klucz” przez włoską firmę KT (Kinetics Technology). Jako podwykonawcy firmy KT, pracują głównie polskie przedsiębiorstwa, m.in. Mostostal Zabrze, Przembud Gdańsk, Strabag, Keller Polska, Elektromontaż Gdańsk, ABB, Uniserv-Piecbud i Tebodin.
Lotos poinformował, że zarząd Grupy i wykonawca „są w stałym kontakcie i prowadzą rozmowy dotyczące wdrażania niezbędnych działań”. Biuro komunikacji Grupy Lotos nie poinformowało, jak długie będzie przesunięcie terminu uruchomienia instalacji.(PAP)
autor: Bożena Leszczyńska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.01.2018, 16:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |