Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Warszawa, 13 marca 2018 r. - Zmiany technologiczne po raz kolejny stawiają przed bankami i dostawcami usług finansowych liczne wyzwania. Cyfryzacja niesie jednocześnie ze sobą wiele możliwości stworzenia nowych modeli biznesowych i istotnych źródeł przychodów. Które technologie odegrają jednak w tym roku kluczową rolę w sektorze finansowym?
W 2018 r. ważne będą przede wszystkim innowacyjne rozwiązania informatyczne oparte na technologii blockchain, sztucznej inteligencji, chmurze i bankowości otwartej. Jako doświadczony partner technologiczny, firma GFT Technologies SE (GFT) przygląda się różnym możliwościom, włącza wymienione technologie w prace nad nowymi aplikacjami i wspólnie ze swoimi klientami napędza transformację cyfrową branży.
W 2018 r. kluczową rolę odegra blockchain, którego główny potencjał tkwi w obszarze inteligentnych umów (smart contracts). Takie inteligentne i sterowane zdarzeniami umowy automatyzują interakcje między wieloma stronami i zapewniają ich spójność z uzgodnionymi regułami. „Niesie to dla banków olbrzymi potencjał zwiększenia efektywności procesów, np. w obszarze rozliczeń papierów wartościowych, monitorowania aktywów i dokumentacji” - podsumowuje Piotr Kania, Managing Director PL.
Połączenie technologii blockchain i sztucznej inteligencji, czyli drugiej technologii, która według oczekiwań również w tym roku będzie bardzo istotna, przyniesie całkiem nowe koncepcje biznesowe. „Uwaga rynku skupi się najpierw na opartych na sztucznej inteligencji aplikacjach na poziomie interfejsu do komunikacji z klientem (chatbotach) i w obrębie automatyzacji procesów. W połączeniu z blockchainem, inteligentne maszyny i produkty będą jednak wkrótce w stanie samodzielnie zarządzać własnym tworzeniem wartości. Opracowywane są już także systemy kognitywne, które będą potrafiły generować indywidualne oferty w czasie rzeczywistym (bankowość kognitywna)” - dodaje Piotr Kania.
Rosnące zapotrzebowanie na technologie bazujące na sztucznej inteligencji w obszarze zautomatyzowanego doradztwa (ang. robo-advisory) wymusi w 2018 r. korzystanie z zaawansowanych rozwiązań opartych na chmurze prywatnej i hybrydowej. Zdaniem Piotra Kani zalety tej technologii są ewidentne: „Kompetentny dostawca usług w chmurze nie tylko oferuje niezbędną moc obliczeniową na żądanie przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu oraz elastyczne możliwości oceny, lecz także może zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przez automatyczne aktualizacje oprogramowania i lepszą ochronę kopii zapasowych”.
„W tym roku znacznie wzrośnie też wpływ ekonomii platformy” - podkreśla Piotr Kania. Banki przyszłości będą dzielić swoje łańcuchy tworzenia wartości na produkty, procesy i sprzedawców. Taka bankowość otwarta, oparta na otwartej i skalowalnej architekturze (otwartych interfejsach API), może zmienić klasyczne instytucje finansowe w nowoczesne, modułowe platformy usług finansowych, które zapewnią płynną komunikację i indywidualny dostęp dla każdego klienta.
Informacje o firmie GFT
Jako doświadczony partner technologiczny firma GFT Technologies SE (GFT) dąży do usprawnienia transformacji cyfrowej w branży usług finansowych. Korzystając z naszej rozległej znajomości sektora, doradzamy czołowym instytucjom finansowym na świecie i opracowujemy indywidualne rozwiązania informatyczne - od przygotowywania aplikacji bankowych i systemów transakcyjnych po wdrażanie i obsługę całych platform oraz modernizację podstawowych systemów bankowych. Nasz globalny zespół ds. innowacji tworzy też nowe modele biznesowe, skupiając się przy tym na takich technologiach jak blockchain, inżynieria chmury, sztuczna inteligencja i Internet rzeczy we wszystkich sektorach. Wspólnie z klientami dążymy do kształtowania świata finansowego przyszłości.
www.gft.com
KONTAKT:
Anna Smogorzewska
Employer Branding & Communications Manager
GFT Poland Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 56c
00-803 Warszawa
tel. kom. +48 607 892 857
e-mail: anna.smogorzewska@gft.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.03.2018, 09:49 |
Źródło informacji | GFT Poland |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu