Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednym z uczestników sobotniego panelu dot. badań, nowych technologii i innowacji w rolnictwie był wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Jak podkreślił, już w obecnej perspektywie finansowej UE, innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu.
Dodał, że w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dużo środków jest przeznaczonych na transfer wiedzy i technologii oraz na poprawę konkurencyjności działalności rolnej. "PROW ma budżet blisko 60 mld zł i staramy się, aby w dużej części te pieniądze szły na innowacje" - powiedział.
Inny uczestnik panelu, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski (PSL) zwrócił uwagę, że więcej badań w rolnictwie oznacza większe bezpieczeństwo żywności i więcej korzyści dla środowiska.
Zaznaczył, że wdrażanie badań w rolnictwie "idzie opornie", bo, w jego ocenie, brakuje pieniędzy na doradztwo dla rolników. "Od 12 lat poziom dofinansowania doradztwa jest na bardzo niskim poziomie. Więcej pieniędzy było tylko przeznaczanych wówczas, kiedy chcieliśmy przekonać rolników do głosowania za przestąpieniem do UE" - przypomniał Siekierski.
Dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Jerzy Plewa, który także brał udział w panelu, zaznaczył, że pieniądze na innowacje w rolnictwie nie są przypisane do krajów, a to ile otrzyma dany kraj, zależy od aktywności poszczególnych ośrodków badawczych.
Plewa dodał, że postęp w rolnictwie jest uzależniony m.in. od rozpowszechnienia wyników badań naukowych. (PAP)
autorzy: Wojciech Huk, Alfred Kyc
edytor: Sonia Sobczyk
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.03.2018, 16:38 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |