Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Londyn, 25 kwietnia 2018 r. /PRNewswire/ - Niepewna sytuacja polityczna może przyczyniać się do dużych zmian w lokalizacji innowacji w Europie. Takie właśnie wnioski wynikają z trzeciego corocznego rankingu najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie agencji Reuters. Ranking pozwala na identyfikację i odpowiednie uplasowanie placówek oświatowych prowadzących najbardziej zaawansowane badania naukowe, tworzących nowe technologie i przyczyniających się do rozwoju ogólnoświatowej gospodarki.
Trendy są najbardziej widoczne w łącznych zmianach pozycji w rankingu przez instytucje z danego kraju. Aż 23 uniwersytety w Niemczech notowane w rankingu podskoczyły o 23 miejsca, przewyższając wszystkie pozostałe kraje. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, której pięć uniwersytetów wspięło się o osiem miejsc. Natomiast 21 uniwersytetów z Wielkiej Brytanii spadło łącznie aż o 35 miejsc.
We wprowadzeniu do rankingu zawarto wnioski wskazujące na to, że podczas gdy opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie nastąpi jeszcze przez rok, europejscy naukowcy już mogą opuszczać Wyspy i przenosić się do instytucji badawczych na kontynencie. Badania opublikowane w lutym 2018 r. przez brytyjskie Centrum Badań nad Edukacją Wyższą wskazują na to, że niemieccy badacze traktują Brexit jako źródło możliwości i spodziewają się, że dzięki temu brytyjskich naukowców zainteresują uniwersytety w Niemczech. Tymczasem jak podają brytyjscy badacze, nowi doktorzy bezpośrednio po ukończeniu doktoratów nie poszukują stanowisk w Wielkiej Brytanii, tylko kierują się w stronę Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z wnioskami zawartymi w rankingu sytuacja może się jeszcze pogorszyć wraz z postępującym Brexitem. Badania z listopada 2017 r. przeprowadzone przez instytucję School of International Futures na potrzeby brytyjskiego instytutu Royal Society przedstawiają potencjalną przyszłość po odłączeniu się Zjednoczonego Królestwa od Unii, w której uniwersytety konkurują ze sobą w walce o coraz mniejszą liczbę wykwalifikowanych pracowników, projekty wykorzystujące fundusze unijne kończą działalność, badacze otrzymują mniejszą liczbę zachęt w celu dołączania do konsorcjów i uczestniczenia w konferencjach, a możliwości współpracy zagranicznej są ograniczone. Z kolei przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej, które są fundatorami badań na uczelniach mogą woleć inwestować wewnątrz Unii, aby uniknąć ryzyka związanego z podatkami i przepisami, które może dotknąć brytyjskie instytucje po Brexicie.
Najbardziej innowacyjnym uniwersytetem w Europie już trzeci rok z rzędu jest belgijska uczelnia KU Leuven. Uczelnia, której językiem roboczym jest niderlandzki i która znajduje się we Flandrii w Belgii została założona w 1425 roku przez papieża Marcina V. Uczelnia KU Leuven do dziś jest źródłem wielu wpływowych wynalazków.
Wnioski patentowe składane przez naukowców z KU Leuven są często cytowane tak przez innych badaczy, jak i przez sektor prywatny. Jest to jednym z kluczowych kryteriów w rankingu agencji Reuters. Ranking powstał przy współpracy z Clarivate Analytics, globalnym przedsiębiorstwem zajmującym się danymi będącym źródłem zaufanych analiz, na bazie danych empirycznych, w tym wniosków patentowych z indeksu Derwent Innovation oraz cytowań artykułów naukowych z publikacji Web of Science.
W porównaniu do roku ubiegłego w czołówce rankingu najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie nie doszło do wielu zmian. Brytyjskie uczelnie Imperial College London i University of Cambridge utrzymały drugą i trzecią pozycję odpowiednio już przez trzeci rok z rzędu.
Inne wiodące instytucje zamieniły się miejscami, w tym Politechnika Federalna w Lozannie (jedno miejsce w górę, czwarta pozycja), Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (awans o jedno miejsce, piąta pozycja), czy Uniwersytet Techniczny w Monachium (spadek o dwa miejsca, szósta pozycja).
Więcej informacji na temat rankingu 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie, w tym dokładny opis metodologii badań i profilów uczelni można znaleźć na stronie www.reuters.com/innovative-universities-europe-2018.
Reuters
Reuters to oddział zajmujący się wiadomościami i mediami w agencji Thomson Reuters. Oddział jest największym na świecie źródłem multimedialnych wiadomości docierających do ponad miliarda osób na świecie każdego dnia. Reuters jest źródłem zaufanych wiadomości biznesowych, finansowych, krajowych i międzynarodowych na potrzeby specjalistów korzystających z punktów dostępu Thomson Reuters, największych organizacji prasowych i konsumentów na stronie Reuters.com i w kanale Reuters TV. Wiadomości na temat agencji Reuters można znaleźć pod @ReutersPR.
Clarivate Analytics
Firma Clarivate™ Analytics jest globalnym liderem w zakresie trafnych spostrzeżeń i analityki na potrzeby zwiększania tempa innowacji. Czerpiąc z ponad 150-letniego dziedzictwa zbudowaliśmy jedne z najbardziej zaufanych marek w cyklu życia innowacji, włączywszy Web of Science, Cortellis, Derwent, CompuMark, MarkMonitor i Techstreet. Dziś Clarivate Analytics jest nową, odrębną firmą wypełniającą odważną, przedsiębiorczą misję niesienia pomocy klientom w zakresie znacznego ograniczenia czasu potrzebnego na opracowanie nowych idei do przełożenia ich na zmieniające życie innowacje. Więcej informacji można znaleźć na stronie clarivate.com.
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/13199/THOMSON_REUTERS_LOGO.jpg
Ranking 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie agencji Reuters w załączniku.
Źródło: Thomson Reuters
KONTAKT:
Pete Biggs
PR Manager
Reuters
tel. +44 (0) 207 7542 4214
e-mail: pete.biggs@tr.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 25.04.2018, 18:30 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |