Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Duże zmiany w lokalizacji innowacji w Europie w wyniku utraty pozycji przez brytyjskie uniwersytety w trzecim corocznym rankingu 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie agencji Reuters

25.04.2018, 18:30aktualizacja: 25.04.2018, 18:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Brytyjskie uniwersytety spadają łącznie o 35 miejsc, podczas gry uczelnie w Niemczech i Szwajcarii pną się w górę.

Londyn, 25 kwietnia 2018 r. /PRNewswire/ - Niepewna sytuacja polityczna może przyczyniać się do dużych zmian w lokalizacji innowacji w Europie. Takie właśnie wnioski wynikają z trzeciego corocznego rankingu najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie agencji Reuters. Ranking pozwala na identyfikację i odpowiednie uplasowanie placówek oświatowych prowadzących najbardziej zaawansowane badania naukowe, tworzących nowe technologie i przyczyniających się do rozwoju ogólnoświatowej gospodarki.

Trendy są najbardziej widoczne w łącznych zmianach pozycji w rankingu przez instytucje z danego kraju. Aż 23 uniwersytety w Niemczech notowane w rankingu podskoczyły o 23 miejsca, przewyższając wszystkie pozostałe kraje. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, której pięć uniwersytetów wspięło się o osiem miejsc. Natomiast 21 uniwersytetów z Wielkiej Brytanii spadło łącznie aż o 35 miejsc.

We wprowadzeniu do rankingu zawarto wnioski wskazujące na to, że podczas gdy opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie nastąpi jeszcze przez rok, europejscy naukowcy już mogą opuszczać Wyspy i przenosić się do instytucji badawczych na kontynencie. Badania opublikowane w lutym 2018 r. przez brytyjskie Centrum Badań nad Edukacją Wyższą wskazują na to, że niemieccy badacze traktują Brexit jako źródło możliwości i spodziewają się, że dzięki temu brytyjskich naukowców zainteresują uniwersytety w Niemczech. Tymczasem jak podają brytyjscy badacze, nowi doktorzy bezpośrednio po ukończeniu doktoratów nie poszukują stanowisk w Wielkiej Brytanii, tylko kierują się w stronę Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z wnioskami zawartymi w rankingu sytuacja może się jeszcze pogorszyć wraz z postępującym Brexitem. Badania z listopada 2017 r. przeprowadzone przez instytucję School of International Futures na potrzeby brytyjskiego instytutu Royal Society przedstawiają potencjalną przyszłość po odłączeniu się Zjednoczonego Królestwa od Unii, w której uniwersytety konkurują ze sobą w walce o coraz mniejszą liczbę wykwalifikowanych pracowników, projekty wykorzystujące fundusze unijne kończą działalność, badacze otrzymują mniejszą liczbę zachęt w celu dołączania do konsorcjów i uczestniczenia w konferencjach, a możliwości współpracy zagranicznej są ograniczone. Z kolei przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej, które są fundatorami badań na uczelniach mogą woleć inwestować wewnątrz Unii, aby uniknąć ryzyka związanego z podatkami i przepisami, które może dotknąć brytyjskie instytucje po Brexicie.

Najbardziej innowacyjnym uniwersytetem w Europie już trzeci rok z rzędu jest belgijska uczelnia KU Leuven. Uczelnia, której językiem roboczym jest niderlandzki i która znajduje się we Flandrii w Belgii została założona w 1425 roku przez papieża Marcina V. Uczelnia KU Leuven do dziś jest źródłem wielu wpływowych wynalazków.

Wnioski patentowe składane przez naukowców z KU Leuven są często cytowane tak przez innych badaczy, jak i przez sektor prywatny. Jest to jednym z kluczowych kryteriów w rankingu agencji Reuters. Ranking powstał przy współpracy z Clarivate Analytics, globalnym przedsiębiorstwem zajmującym się danymi będącym źródłem zaufanych analiz, na bazie danych empirycznych, w tym wniosków patentowych z indeksu Derwent Innovation oraz cytowań artykułów naukowych z publikacji Web of Science.

W porównaniu do roku ubiegłego w czołówce rankingu najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie nie doszło do wielu zmian. Brytyjskie uczelnie Imperial College London i University of Cambridge utrzymały drugą i trzecią pozycję odpowiednio już przez trzeci rok z rzędu.

Inne wiodące instytucje zamieniły się miejscami, w tym Politechnika Federalna w Lozannie (jedno miejsce w górę, czwarta pozycja), Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (awans o jedno miejsce, piąta pozycja), czy Uniwersytet Techniczny w Monachium (spadek o dwa miejsca, szósta pozycja).

Więcej informacji na temat rankingu 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie, w tym dokładny opis metodologii badań i profilów uczelni można znaleźć na stronie www.reuters.com/innovative-universities-europe-2018.

Reuters

Reuters to oddział zajmujący się wiadomościami i mediami w agencji Thomson Reuters. Oddział jest największym na świecie źródłem multimedialnych wiadomości docierających do ponad miliarda osób na świecie każdego dnia. Reuters jest źródłem zaufanych wiadomości biznesowych, finansowych, krajowych i międzynarodowych na potrzeby specjalistów korzystających z punktów dostępu Thomson Reuters, największych organizacji prasowych i konsumentów na stronie Reuters.com i w kanale Reuters TV. Wiadomości na temat agencji Reuters można znaleźć pod @ReutersPR.

Clarivate Analytics

Firma Clarivate™ Analytics jest globalnym liderem w zakresie trafnych spostrzeżeń i analityki na potrzeby zwiększania tempa innowacji. Czerpiąc z ponad 150-letniego dziedzictwa zbudowaliśmy jedne z najbardziej zaufanych marek w cyklu życia innowacji, włączywszy Web of Science, Cortellis, Derwent, CompuMark, MarkMonitor i Techstreet. Dziś Clarivate Analytics jest nową, odrębną firmą wypełniającą odważną, przedsiębiorczą misję niesienia pomocy klientom w zakresie znacznego ograniczenia czasu potrzebnego na opracowanie nowych idei do przełożenia ich na zmieniające życie innowacje. Więcej informacji można znaleźć na stronie clarivate.com.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/13199/THOMSON_REUTERS_LOGO.jpg

Ranking 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie agencji Reuters w załączniku.

Źródło: Thomson Reuters

KONTAKT:

Pete Biggs

PR Manager

Reuters

tel. +44 (0) 207 7542 4214

e-mail: pete.biggs@tr.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2018, 18:30
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ