Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Małgorzata Mika-Bryska wyjaśniła, że w ramach dyrektywy o systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS) przewidziany jest fundusz modernizacyjny dla biedniejszych krajów członkowskich, który ma zacząć działać od 2021 r. Oceniła, że do Polski może trafić nawet 14 mld zł na modernizację systemów ciepłowniczych. Jej zdaniem, dzięki wsparciu, w miejsce 50-letnich ciepłowni węglowych należałoby wybudować nowe instalacje, wykorzystujące odpady, albo odnawialne źródła energii, albo miks energetyczny jednego i drugiego.
Grupa Veolia, która zarządza sieciami ciepłowniczymi w 41 miastach w Polsce, w ramach trwającego od czwartku Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie, przeprowadziła warsztaty dot. małych ciepłowni opalanych paliwem alternatywnym.
Firma szacuje, że w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK-ach) jest nawet 25 proc. odpadów resztkowych powstałych z przetwarzania odpadów komunalnych, które można wykorzystać energetycznie.
Jak zauważył Alexandre Farion, dyrektor handlowy grupy Veolia w Polsce, w naszym kraju jest więcej niż 400 sieci ciepłowniczych. "Jest to unikalna sytuacja w skali Europy. We Francji, skąd pochodzę, rzadko budowano sieci ciepłownicze, rozbudowuje się je dopiero teraz" - powiedział Farion.
Jego zdaniem, jest to dla Polski ogromna szansa, ponieważ dzięki sieci ciepłowniczej można integrować "różne źródła i różne rozwiązania techniczne" "Małe i średnie miasta są głównie opalane węglem. Tymczasem możemy na potrzeby sieci wykorzystać ciepło z przemysłu, odnawialnych źródeł energii, solarów czy biogazowni, produkując lokalnie w kogeneracji ciepło i prąd. To jest wielka szansa, ten majątek już jest, trzeba go tylko w odpowiedni sposób wykorzystać" - przekonywał.
Jednym z rozwiązań, które promuje firma Veolia, jest wykorzystanie paliwa alternatywnego (RDF). "To jest frakcja resztkowa, której nie można już poddać recyklingowi i - zgodnie z prawem - nie można też składować, bo ma za dużą wartość kaloryczną. W związku z tym można ją, w odpowiedniej oczywiście instalacji, spalić i wysłać to ciepło do sieci - zaznaczył Farion.
Uczestniczący w warsztatach burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński podkreślił, że RDF jest paliwem alternatywnym, a nie odpadem. "Jest to paliwo alternatywne, które można spalać w ciepłowniach, które są do tego odpowiednio przygotowane, które maja odpowiednie filtry. Badania wskazują, że to co jest emitowane w wyniku spalania RDF w dedykowanych instalacjach, jest dużo mniej niebezpieczne niż to, co powstaje w wyniku spalania tradycyjnych paliw " - powiedział burmistrz Lubania.
Bartłomiej Pawluk, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Veolia zwrócił uwagę, że wątkiem, który powtarza się w dyskusjach z samorządowcami, jest reakcja opinii publicznej na trudny temat spalania odpadów.
"W powszechnej narracji temat jest trudny. Podczas warsztatów sporo rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób z tą informacją trafiać do opinii publicznej" - powiedział Pawluk. Według niego, nie można porównać spalania odpadów w ciepłowniach z powszechną praktyką spalania śmieci w przydomowych piecach, "bo to jest całkowite przeciwieństwo".
"Spalanie w dedykowanych instalacjach, które mają wszystkie niezbędne instalacje ograniczające emisje do powietrza, jest bardzo bezpieczne. Jest to optymalne rozwiązanie dla miast średniej wielkości. Rozwiązujemy dwa problemy jednocześnie - problem zagospodarowania odpadów i problem ekologicznego ciepła w mieście" - zaznaczył.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.04.2018, 11:01 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu