Newsletter

Dane WUG: od początku roku przy pracy zginęło ośmiu górników

06.05.2018, 21:03aktualizacja: 06.05.2018, 21:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dwaj górnicy z kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, których ciała wydobyto w niedzielę na powierzchnię to siódma i ósma ofiara górniczej pracy w Polsce od początku tego roku - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG).

W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju od soboty trwają poszukiwania górników, z którymi utracono kontakt po silnym wstrząsie. W sobotę udało się uratować dwóch pracowników, w niedzielę odnaleziono ciała dwóch kolejnych, którzy stracili życie pod ziemią. Trzej inni pracownicy są nadal poszukiwani, nie ma z nimi kontaktu.

Według danych WUG łącznie z dwoma górnikami z Zofiówki, w tym roku w polskim górnictwie życie straciło osiem osób, a cztery doznały ciężkich obrażeń.

Od początku roku do końca marca br. w całym polskim górnictwie doszło do 504 rozmaitych wypadków (statystyka obejmuje także drobne incydenty), w tym 409 w kopalniach węgla kamiennego, 65 w kopalniach rud miedzi, 15 w kopalniach odkrywkowych, 10 w kopalniach otworowych, a 5 w pozostałych zakładach wydobywczych.

Według danych WUG ogółem w 2017 roku w całym polskim górnictwie doszło do 2078 rozmaitych wypadków, w tym 1662 w kopalniach węgla kamiennego oraz 317 w górnictwie rud miedzi. Łącznie 15 wypadków było śmiertelnych (w tym 10 w kopalniach węgla kamiennego), a 14 miało charakter ciężki (w tym 9 w kopalniach węgla kamiennego).

W odniesieniu do roku 2016, w minionym roku wypadkowość ogółem w kopalniach węgla kamiennego wzrosła o 5,6 proc. (z 1566 do 1653 wypadków), a w kopalniach rud miedzi zmniejszyła się o 21,5 proc. (spadek z 404 do 317 wypadków). (PAP)

autorzy: Marek Błoński, Krzysztof Konopka

mab/ kon/ mkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.05.2018, 21:03
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ