Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Europa jest i pozostanie dla nas oczywistym kierunkiem eksportowym oraz inwestycyjnym. Niemniej, staramy się ambitnie patrzeć także na nieco bardziej odległe kontynenty. (…) W tym kontekście szczególnie ważną rolę odgrywa region Ameryki Łacińskiej. Brazylia jest dla nas, w tej części świata, największym i najbardziej perspektywicznym partnerem – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Sao Paulo - największym centrum gospodarczym i przemysłowym Ameryki Południowej.
Relacje gospodarcze i współpraca z Polonią zdominowały pierwszą część wizyty wiceministra Marka Magierowskiego w Brazylii, która potrwa do 8 maja 2018 roku. Wiceszef polskiej dyplomacji odwiedził siedzibę Federacji Przemysłu Stanu Sao Paulo (FIESP), gdzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym możliwościom współpracy w dziedzinie transportu kolejowego i transportu miejskiego. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele polskich przedsiębiorstw aktywnie działających na rynku brazylijskim, takich jak Novamedia, Medcom i LUG. Wiceszef MSZ podkreślił, że w relacjach polsko-brazylijskich "nadal pozostaje duży niewykorzystany potencjał, który Polska chciałaby konstruktywnie zagospodarować".
Wiceminister Marek Magierowski odbył również spotkanie z przedstawicielami firm zaangażowanych w rozwój współpracy polsko-brazylijskiej i Izby Handlowej Brazylia-Polska, zapoznając się z warunkami rozwoju działalności gospodarczej w Brazylii. Spotkał się też z prezesem stowarzyszenia handlowców SESC, Abramem Szajmanem, jednym z największych brazylijskich przedsiębiorców polskiego pochodzenia.
Brazylia jest najważniejszym partnerem handlowym RP w Ameryce Łacińskiej. W 2017 roku obroty z tym krajem sięgnęły 1,608 mld USD, stanowiąc 24,3 proc. wymiany handlowej Polski z całym regionem i odnotowując wzrost o 26 proc. w stosunku do 2016 r. Polski eksport w 2017 roku sięgnął 409,1 mln USD (wzrost o 13 proc.), zaś import – 1,199 mld USD. W Brazylii działa kilka polskich firm, m.in. Komandor (branża meblarska), Grupa Selena (produkcja pian poliuretanowych), Grupa Boryszew (pod nazwą Maflow do Brasil – części motoryzacyjne), eSKY (branża internetowa), Medcom (branża kolejowa), LUG (branża oświetleniowa), Synthos (surowce chemiczne) i Grupa Gremi (nieruchomości).
Program gospodarczy poprzedziły spotkania z przedstawicielami polskiej społeczności w Sao Paulo. Rozpoczynając wizytę, wiceminister Marek Magierowski złożył kwiaty pod nowo odnowionym pomnikiem ufundowanym przez miejscową Polonię z okazji 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce. W Kapelanii Polskiej w Sao Paulo spotkał się z polskimi misjonarzami i Polonią. Wiceszef MSZ spotkał się również z przedstawicielami miejscowej diaspory żydowskiej.
Podczas uroczystości inauguracji konsulatu RP w Sao Paulo kierowanego przez konsula honorowego Andrzeja Bukowińskiego, wiceminister Marek Magierowski wyraził przekonanie, że ogromne doświadczenie zawodowe i dotychczasowa działalność konsula na rzecz promocji Polski za granicą będą sprzyjać wzmocnieniu polskiej obecności w Sao Paulo.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ rosa/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2018, 11:18 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |