Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kwestia gazu ziemnego - jako pomoc w walce ze smogiem - została poruszona podczas drugiego dnia, trwającej od poniedziałku, konferencji Gazterm w Międzyzdrojach.
Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Gaz ziemny - antidotum na smog” wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło mówił o akcjach antysmogowych, jakie Grupa PGNiG podjęła lub jest w trakcie realizacji.
Kampania edukacyjna pod nazwą „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci” prowadzona jest od listopada ubiegłego roku przez Fundację PGNiG, dedykowana przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ich rodziców. Jak podkreślał wielokrotnie w swoich wypowiedziach zarówno podczas wcześniejszych wystąpień jak i podczas swojej wypowiedzi w panelu nt. smogu wiceprezes Szczudło - „od edukacji wszystko się zaczyna”.
Według szacunków ekspertów w ok. 3 milionach polskich gospodarstw do ogrzewania wciąż używa się niskiej jakości paliw stałych oraz śmieci. Jest to przyczyną powiększania się zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie - jednym z głównych powodów powstawania smogu. Jak mówił prezes: „W tej kampanii chcemy uświadomić, że paląc byle czym w piecach trujemy siebie i sąsiadów”.
Z wyliczeń PGNiG Obrót Detaliczny wynika, iż w kampanii wzięło udział prawie 1000 szkół w całej Polsce. Ponadto, jak podkreślił Szczudło - na stronie internetowej, gdzie gminy mogły wygrać place zabaw, głosowało ponad 700 tys. osób. „Zainteresowanie zatem jest duże” - zauważył.
„Akcja pilotażowa, która została przeprowadzona w 15 gminach poprzez rozstawienie mobilnych punktów obsługi klienta, gdzie informowaliśmy, o możliwości otrzymania dofinansowania do wymiany pieców, również potwierdziła rosnące zainteresowanie akcjami przeciwko smogowi” - powiedział oraz przyznał, że PGNiG Obrót Detaliczny planuje rozszerzenie akcji do 50 gmin.
Ponadto poinformował o inicjatywie „Dofinansowanie nawet do 3000 zł”, która została zainaugurowana podczas kwietniowej konferencji w Polskiej Agencji Prasowej.
„Sezon na wymianę pieców właśnie się rozpoczął; okres wiosenno-letni jest tak naprawdę jedynym okresem, kiedy można wymienić piec. Ruszyliśmy z programem co prawda w środku majówki, ale po ciągle napływających zgłoszeniach widzimy duże zainteresowanie” - dodał Szczudło.
W ramach ogólnopolskiego programu PGNiG dopłaty do pieca gazowego może uzyskać w sumie 11 tysięcy gospodarstw. Maksymalna kwota wsparcia udzielonego przez spółkę to 3 tys. zł jeśli jest się posiadaczem Karty Dużej Rodziny. Z tego wsparcia może skorzystać 1000 polskich rodzin. Dla 10 tys. pozostałych program przewiduje dofinansowanie rzędu 1 tys. zł.
Wnioski w ramach programu można składać osobiście od 2 maja w Biurach Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny. Wszystkie osoby zainteresowane dofinansowaniem będą musiały zlikwidować dotychczasowe nie ekologiczne źródło ogrzewania, a także zakupić, zainstalować oraz uruchomić w swoim gospodarstwie nowy piec gazowy.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2018, 18:31 |
Źródło informacji | Centrum prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |