Newsletter

UOKiK rozpoczął postępowania na lotniskach w sprawie stref Kiss & Fly

11.05.2018, 14:14aktualizacja: 11.05.2018, 14:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UOKiK rozpoczął cztery postępowania wyjaśniające, dotyczące praktyk zarządców polskich lotnisk. Urząd sprawdzi, czy zasady parkowania w strefach Kiss & Fly na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Krakowie i Katowicach nie naruszają reguł konkurencji.

"Strefy Kiss & Fly (ang. Całuj i Leć), czyli krótkiego, darmowego postoju, funkcjonują na wielu lotniskach. Szczegółowe zasady korzystania z tych miejsc, w tym czas parkowania i liczba bezpłatnych wjazdów, różnią się w zależności od portu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, na których lotniskach istnieją takie strefy i jakie są tam regulaminy" - napisano w komunikacie.

"Najmniej korzystne zasady dotyczące krótkich postojów panują na lotniskach w: Modlinie, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Dlatego chcemy sprawdzić, czy te porty lotnicze mogą wykorzystywać swoją pozycję rynkową i działać na niekorzyść innych przedsiębiorców. Ich praktyki mogą wywoływać negatywnie skutki dla konsumentów, którzy chcą odwieźć na lotnisko lub odebrać bliskich czy znajomych. Co istotne, jest to na razie postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom" – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Według UOKiK na praktykach lotnisk mogą najbardziej ucierpieć podmioty prowadzące pobliskie parkingi. Jak tłumaczy urząd, ważnym elementem ich działalności jest przywóz i odbiór pasażerów do portu lotniczego. Oznacza to konieczność wielokrotnego wjazdu do strefy Kiss & Fly.

"Jednym z wątków postępowania będzie zatem sprawdzenie, czy limity bezpłatnych wjazdów i związane z nimi późniejsze opłaty nie powodują wyeliminowania z rynku tych przedsiębiorców" - informuje urząd. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2018, 14:14
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ