Newsletter

„Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich”

29.05.2018, 13:54aktualizacja: 29.05.2018, 13:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Logotypy
Logotypy

Na obszarach wiejskich następuje niepokojący proces zmniejszania powierzchni gruntów rolnych oraz ich degradacji, trwałe wyłączanie zasobów ziemi uprawnej z użytkowania rolniczego, chaotyczny proces zalesiania oraz przeznaczania na cele nierolnicze. Jest to sprzeczne z zasadami trwałego, zrównoważonego rozwoju i wymaga wypracowania oraz wdrożenia koncepcji strukturalnego i przestrzennego zagospodarowania ziemi, będącej nieodnawialnym i wielofunkcyjnym zasobem przyrodniczym oraz produkcyjnym obszarów wiejskich. Konieczne jest zbudowanie podstaw skutecznej polityki wykorzystania ziemi, takiej polityki w naszym kraju brakuje. Okazją do dyskusji m.in. na te tematy będzie seminarium organizowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa pt. „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich”, organizowanego w ramach projektu „Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.

Od połowy lat 90. XX w. na cele niezwiązane z produkcją surowców rolno-żywnościowych przeznaczane są grunty rolne niezależnie od ich jakości. Przepisy prawne chroniące te cenne zasoby okazują się w praktyce mało skuteczne. Takie postępowanie zagraża szeroko rozumianemu bezpieczeństwu żywnościowemu, konieczne są działania ograniczające ubytek dobrych gleb z produkcji rolnej.

Przejmowanie gruntów od rolnictwa czy leśnictwa przez inne sektory gospodarki jest naturalnym następstwem rozwoju społeczno-gospodarczego. Bardzo ważne jest jednak to, by podejmowane decyzje o wyłączaniu z użytkowania gruntów rolnych czy leśnych cechował daleko posunięty racjonalizm i dalekowzroczność.

Odpowiednie gospodarowanie glebą może pomóc nam w zredukowaniu emisji gazów cieplarnianych i w przystosowaniu się do najgorszych skutków zmian klimatu. Jeśli jednak nie zatroszczymy się o glebę, możemy szybko zaostrzyć problemy związane ze zmianami klimatu.

Również sami rolnicy winni bardziej racjonalnie wykorzystywać i chronić zasoby dobrej ziemi rolniczej, podnosić kulturę rolną oraz dbać o szeroko rozumianą ochronę środowiska. Konieczne jest przeorientowanie polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, w tym polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Seminarium będzie okazją do spotkania z ekspertami IRWIR, IUNG, IGPZ oraz Biur Geodezji i Terenów Rolnych i dyskusji nad problemem ubywających zasobów ziemi rolniczej i ich efektywnego i zrównoważonego wykorzystania. W ramach projektu chcemy wypracować podstawy diagnostyczne i koncepcyjne nowej polityki i zainicjować szeroką dyskusję na ten temat. Dyskusja będzie też próbą sformułowania zaleceń dla osób kształtujących politykę rozwoju i jej przestrzenny wymiar w zakresie prawidłowej gospodarki ziemią.

Więcej na temat seminarium:

Rejestracja na seminarium s.konopacka-bak@fdpa.org.pl

http://www.fdpa.org.pl/seminarium

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.05.2018, 13:54
Źródło informacji Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ