Newsletter

Zdrowie i styl życia

Innowacyjny kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni - już dostępny dla rodziców

15.06.2018, 18:09aktualizacja: 15.06.2018, 18:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni - to proste, a jednocześnie bogate w kluczowe informacje narzędzie, które pomoże młodym rodzicom kontrolować sposób żywienia swoich dzieci w okresie od urodzenia do trzeciego roku życia. We wtorek w Warszawie kalendarz został po raz pierwszy zaprezentowany dziennikarzom.

Kalendarz to tylko jedna kartka, na której znajduje się przejrzysta tabelka. Można w niej znaleźć najistotniejsze informacje o tym, jak długo karmić piersią, kiedy i jakie pokarmy wprowadzać na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, a także jak żywić dziecko, które skończyło 1. rok życia. Kalendarz przypomina również m.in. o tym, by dbać o jakość pokarmów podawanych najmłodszym, wybierać bezpieczną żywność ze wskazaniem wieku na opakowaniu, a w celu gaszenia pragnienia podawać wodę, a także dbać o aktywność fizyczną pociechy.

„Każdy młody rodzic szuka informacji na temat żywienia swojego dziecka; oczywiście w zalewie informacji w internecie łatwo się pogubić. Warto więc wskazać takie wiarygodne źródła, jak Kalendarz, który opiera się na rekomendacji polskich i międzynarodowych ekspertów w tej dziedzinie” - powiedział PAP prof. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

Jego zdaniem istotne jest to, że kalendarz jest czymś, co może „wesprzeć młodych rodziców w codziennych zmaganiach z żywieniem swoich pociech”. Jak podkreślił, kalendarz podaje ogólne zasady, a nie szczegóły dotyczące żywienia. „Dzięki temu można go traktować jako drogowskaz i dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb” - zaznaczył.

Jak powiedziała prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Kalendarz prowadzi rodziców przez najważniejsze etapy żywienia najmłodszych dzieci - karmienie piersią, rozszerzanie diety, a potem komponowanie diety dziecka, które ukończyło 1. rok życia. To odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy mają dostęp do wielu źródeł informacji, natomiast gubią się w ocenie ich wiarygodności”.

Prof. Szajewska podkreśliła, że prawidłowe żywienie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka ma wpływ na jego rozwój, funkcjonowanie oraz zdrowie teraz i w przyszłości. Właśnie w tym pierwszym etapie życia intensywnie rozwija się układ nerwowy i mózg, dojrzewa układ pokarmowy, buduje się odporność, a także następuje tzw. programowanie metaboliczne i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

W trakcie konferencji zarówno prof. Szajewska, jak i prof. Socha zgodzili się, że w żywieniu dzieci istotne jest to, by dieta była zróżnicowana i bogata w produkty sezonowe, dostępne w danym kraju.

„Warto, by rodzic patrzył na żywienie swojego dziecka w dłuższej perspektywie. Kalendarz może w tym pomóc. Chodzi o to, by nie myśleć o diecie tylko w danej chwili, ale by zwrócić uwagę na te pierwsze 2, 3 lata życia dziecka - jako na pewną całość. Wtedy rodzic ma pewną wizję tego, w jakim kierunku to zmierza” - mówiła prof. Szajewska. Podkreśliła, że trzeba pamiętać, by nadmiernie nie „medykalizować” jedzenia, „bo jedzenie przede wszystkim jest przyjemnością”.

Prof. Piotr Socha ocenił, że kalendarz może być pomocnym narzędziem do rozmów o rozwoju dzieci w trakcie spotkania z lekarzami, np. podczas wizyt poświęconych szczepieniom. „Dobrze by było, gdyby rodzice przed taką wizytą robili notatki i już później skorzystali z nich rozmawiając z lekarzem” - zaznaczył.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Dolna, kierownik Fundacji NUTRICIA, kalendarz jest dostępny na stronie internetowej www.1000dni.pl, skąd można go ściągnąć w formie pdf i wydrukować. Wkrótce dostępna będzie również interaktywna wersja kalendarza: po kliknięciu na wątek, który zainteresuje rodzica, pojawi się artykuł na ten temat.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 15.06.2018, 18:09
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ