Newsletter

Zdrowie i styl życia

Innowacyjny kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni - już dostępny dla rodziców

15.06.2018, 18:09aktualizacja: 15.06.2018, 18:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni - to proste, a jednocześnie bogate w kluczowe informacje narzędzie, które pomoże młodym rodzicom kontrolować sposób żywienia swoich dzieci w okresie od urodzenia do trzeciego roku życia. We wtorek w Warszawie kalendarz został po raz pierwszy zaprezentowany dziennikarzom.

Kalendarz to tylko jedna kartka, na której znajduje się przejrzysta tabelka. Można w niej znaleźć najistotniejsze informacje o tym, jak długo karmić piersią, kiedy i jakie pokarmy wprowadzać na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, a także jak żywić dziecko, które skończyło 1. rok życia. Kalendarz przypomina również m.in. o tym, by dbać o jakość pokarmów podawanych najmłodszym, wybierać bezpieczną żywność ze wskazaniem wieku na opakowaniu, a w celu gaszenia pragnienia podawać wodę, a także dbać o aktywność fizyczną pociechy.

„Każdy młody rodzic szuka informacji na temat żywienia swojego dziecka; oczywiście w zalewie informacji w internecie łatwo się pogubić. Warto więc wskazać takie wiarygodne źródła, jak Kalendarz, który opiera się na rekomendacji polskich i międzynarodowych ekspertów w tej dziedzinie” - powiedział PAP prof. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

Jego zdaniem istotne jest to, że kalendarz jest czymś, co może „wesprzeć młodych rodziców w codziennych zmaganiach z żywieniem swoich pociech”. Jak podkreślił, kalendarz podaje ogólne zasady, a nie szczegóły dotyczące żywienia. „Dzięki temu można go traktować jako drogowskaz i dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb” - zaznaczył.

Jak powiedziała prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Kalendarz prowadzi rodziców przez najważniejsze etapy żywienia najmłodszych dzieci - karmienie piersią, rozszerzanie diety, a potem komponowanie diety dziecka, które ukończyło 1. rok życia. To odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy mają dostęp do wielu źródeł informacji, natomiast gubią się w ocenie ich wiarygodności”.

Prof. Szajewska podkreśliła, że prawidłowe żywienie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka ma wpływ na jego rozwój, funkcjonowanie oraz zdrowie teraz i w przyszłości. Właśnie w tym pierwszym etapie życia intensywnie rozwija się układ nerwowy i mózg, dojrzewa układ pokarmowy, buduje się odporność, a także następuje tzw. programowanie metaboliczne i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

W trakcie konferencji zarówno prof. Szajewska, jak i prof. Socha zgodzili się, że w żywieniu dzieci istotne jest to, by dieta była zróżnicowana i bogata w produkty sezonowe, dostępne w danym kraju.

„Warto, by rodzic patrzył na żywienie swojego dziecka w dłuższej perspektywie. Kalendarz może w tym pomóc. Chodzi o to, by nie myśleć o diecie tylko w danej chwili, ale by zwrócić uwagę na te pierwsze 2, 3 lata życia dziecka - jako na pewną całość. Wtedy rodzic ma pewną wizję tego, w jakim kierunku to zmierza” - mówiła prof. Szajewska. Podkreśliła, że trzeba pamiętać, by nadmiernie nie „medykalizować” jedzenia, „bo jedzenie przede wszystkim jest przyjemnością”.

Prof. Piotr Socha ocenił, że kalendarz może być pomocnym narzędziem do rozmów o rozwoju dzieci w trakcie spotkania z lekarzami, np. podczas wizyt poświęconych szczepieniom. „Dobrze by było, gdyby rodzice przed taką wizytą robili notatki i już później skorzystali z nich rozmawiając z lekarzem” - zaznaczył.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Dolna, kierownik Fundacji NUTRICIA, kalendarz jest dostępny na stronie internetowej www.1000dni.pl, skąd można go ściągnąć w formie pdf i wydrukować. Wkrótce dostępna będzie również interaktywna wersja kalendarza: po kliknięciu na wątek, który zainteresuje rodzica, pojawi się artykuł na ten temat.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 15.06.2018, 18:09
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii