Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: sprzeciw prokuratora od decyzji reprywatyzacyjnej dotyczącej nieruchomości warszawskiej przy ul. Karowej 14/16 (komunikat)

02.08.2018, 12:25aktualizacja: 02.08.2018, 12:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zaskarżył sprzeciwem skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie decyzję Prezydenta m. st. Warszawy z 29 czerwca 2009 roku, ustanawiającą na 99 lat prawo użytkowania wieczystego do gruntu o łącznej powierzchni 1124 m2, położonego w Warszawie przy ul. Karowej 14/16 na rzecz nabywców roszczeń.

Decyzja wydana z rażącym naruszeniem prawa

Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności w/w decyzji, wskazując, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa.

W złożonym środku prawnym wskazał, że organ dekretowy wydał zaskarżoną decyzję, pomimo wiedzy, iż na podstawie układu indemnizacyjnego z dnia 15 października 1971 roku zawartego pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Kanady, dawni wspólnicy przedwojennej spółki „Towarzystwo Handlowo – Przemysłowe Horacy Heller SA”, do której należała nieruchomość, pozostają na liście beneficjentów.

Wspólnicy przedwojennej spółki uzyskali odszkodowanie

Oznaczało to, że osoby te, będąc obywatelami kanadyjskimi uzyskały odszkodowanie za mienie znacjonalizowane w Polsce. Organ dekretowy posiadał także informacje, że Ministerstwo Finansów czyni starania o uzyskanie stosownych dokumentów, w celu podjęcia działań w trybie ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz. U. nr 12 poz. 65).

Wyjaśnienie kwestii wypłaty odszkodowania na mocy układu indemnizacyjnego z Rządem Kanady miało w postępowaniu reprywatyzacyjnym dotyczącym nieruchomości przy ul. Karowej 14/16 kluczowe znacznie dla ustalenia prawidłowego stanu faktycznego i prawnego.

Grunt przeszedł na rzecz Skarbu Państwa

W niniejszej sprawie wspólnicy przedwojennej spółki – dawnego właściciela nieruchomości zostali finansowo zaspokojeni, co powodowało, że nieruchomość – grunt przeszedł na rzecz Skarbu Państwa, wobec tego roszczenia do niego nie mogły być skutecznie zbyte przez reaktywowane na potrzeby postępowania reprywatyzacyjnego „Towarzystwo Handlowo – Przemysłowe Horacy Heller SA” i stanowić przedmiotu dalszego obrotu, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie.

Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji

W złożonym środku prawnym, prokurator, wskazując na konsekwencje wynikające z treści art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., domaga się stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta m. st. Warszawy z 2009 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.08.2018, 12:25
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ