Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Prokuratorzy wnikliwie badają dopuszczalność i celowość wniesienia skargi nadzwyczajnej (komunikat)

09.08.2018, 16:46aktualizacja: 09.08.2018, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi Prokuratura Krajowa informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (par. 335a pkt 3): „Prokurator regionalny, zwracając się o niezwłoczne nadesłanie akt sprawy, może wystąpić do prezesa właściwego sądu apelacyjnego o przedstawienie opinii w przedmiocie dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej w sprawie, o której akta wystąpił; w takim przypadku prokurator regionalny przesyła prezesowi właściwego sądu apelacyjnego kopię pisma o skargę nadzwyczajną lub informacje uprawdopodabniające uchybienie uzasadniające wniesienie skargi nadzwyczajnej”.

W toku prowadzonych postępowań obowiązkiem prokuratora jest stosowanie obowiązujących przepisów, w tym także Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Z uwagi na ten obowiązek, a nie z powodów „lenistwa” jak sugeruje w swojej dzisiejszej publikacji Gazeta Wyborcza, prokuratorzy właściwych prokuratur regionalnych występują do prezesów właściwych sądów apelacyjnych o przedstawienie opinii w przedmiocie dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej.

Oczywistym jest, że skorzystanie przez prokuratora z możliwości skierowania takiego wystąpienia nie rodzi po stronie prezesa sądu apelacyjnego obowiązku przedstawienia opinii w przedmiocie dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej, lecz jedynie uprawnienie do przedstawienia takiej opinii. Nie skorzystanie z tego uprawnienia nie wymaga wskazania przez prezesa sądu apelacyjnego powodów podjętej w tym zakresie decyzji, a prokuratorzy na żadnym etapie prowadzonych postępowań nie kwestionują decyzji prezesów sądów. Z uwagi jednak na konieczność eliminowania z obrotu prawnego rozstrzygnięć sądowych dotkniętych wadliwością uzasadniającą rozważenie potrzeby skierowania skargi nadzwyczajnej, skorzystanie przez prezesów sądów z tego uprawnienia, zarówno w przypadku wyrażenia pozytywnej opinii co do zaistnienia przesłanek wniesienia skargi nadzwyczajnej, jak i w przypadku stanowiska przeciwnego, służy najlepiej pojmowanemu interesowi wymiaru sprawiedliwości. Zwrócił na to uwagę Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w piśmie z 27 czerwca 2018 r. skierowanym do wszystkich prezesów sądów apelacyjnych i przesłanym do wiadomości Prokuratury Krajowej. Sporządzenie takiej opinii przez prezesów sądów apelacyjnych, zarówno w przypadku wyrażenia pozytywnej opinii co do zaistnienia przesłanek wniesienia skargi nadzwyczajnej, jak i w przypadku stanowiska przeciwnego, służy także ochronie praw Obywateli.

Z tych powodów prokurator powinien zatem zapewnić prezesom sądów możliwość ustosunkowania się co do potrzeby wykorzystania instytucji skargi nadzwyczajnej. Co istotne ewentualne uzyskanie przez prokuratora opinii prezesa właściwego sądu apelacyjnego w przedmiocie dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej, nie zwalnia prokuratora z obowiązki dokonania samodzielnej oceny w tym zakresie. Zgodnie bowiem z art. 89 par. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2018 r., poz. 5 z późn. zm) jednym z podmiotów uprawnionych do wniesienia skargi nadzwyczajnej jest Prokurator Generalny, a nie np. prezes właściwego sądu apelacyjnego.

Prokuratura Krajowa zwraca się do przedstawicieli mediów z prośbą o dokładną weryfikację publikowanych treści, a także o nie powielanie nieprawdziwych informacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.08.2018, 16:46
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ