Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: skuteczne działania prokuratorów przeciw bezprawnemu pobieraniu opłat za parkowanie (komunikat)

16.08.2018, 10:52aktualizacja: 16.08.2018, 10:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury przeprowadzili analizę aktów prawa miejscowego - uchwał rad gmin dotyczących stref płatnego parkowania. Podjęli oni także działania zmierzające do zakwestionowania zamieszczonych w nich zapisów sprzecznych z ustawą z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2222 ze zm.).

Polecenie wydane przez Zastępcę Prokuratora Generalnego

Działania podjęte przez prokuratorów to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda. W piśmie z 17 czerwca 2016 roku zwrócił się on do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

W swoim piśmie Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których – zgodnie z ustawą o drogach publicznych – nie powinny być one pobierane. Zgodnie bowiem z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele.

Skuteczność działań prokuratorów osiągnęła poziom 90 proc.

Wskutek podjętych działań prokuratorzy zbadali 351 uchwal rad gmin. Zakwestionowanych zostało 156 aktów prawa miejscowego, a prokuratorzy wnieśli 158 środków prawnych. Prokuratorzy kwestionowali w nich wprowadzenie przez samorządy opłat za parkowanie w soboty, ale także inne uregulowania sprzeczne z ustawą o drogach publicznych.

Skuteczność rozpoznanych prokuratorskich skarg do sądu administracyjnego oraz wniosków do rad gmin osiągnęła poziom 90 proc.

Działania podjęte przez prokuratorów spowodowały wyeliminowanie z obrotu prawnego szeregu wadliwych regulacji znajdujących się w uchwałach rad gmin. Przyczyniły się one też do poprawy jakości stanowionego prawa miejscowego.

Bezprawne praktyki pomorskich gmin

Przykładem skutecznej pracy prokuratorów są działania podjęte w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Na skutek przeprowadzonej analizy zaskarżono szereg uchwał organów samorządu terytorialnego dotyczących stref płatnego parkowania.

Prokuratura Rejonowa w Pucku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pięć tego typu aktów (uchwały Rad Gmin: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo). Prokuratura Rejonowa w Tczewie zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Pelplin, a Prokuratura Rejonowa w Malborku - na podstawie art. 70 Prawa o prokuraturze - wezwała Rady Gmin Stegna i Krynica Morska do zmiany zakwestionowanych zapisów uchwał. Rada Miasta Bytowa została wezwana do podjęcia takich działań przez Prokuraturę Rejonową w Bytowie.

Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził ponadto do zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów kolejnych 9 uchwał. Przewidywały one odpłatność za postój pojazdów na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty. Jeden z zaskarżonych aktów prawa miejscowego to uchwała Rady Miasta Sopotu z 19 października 2015 roku w sprawie ustalania strefy płatnego parkowania w zakresie pobierania opłat w soboty. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku uznała, że uchwała jest sprzeczna z ustawą z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Sobota jest bowiem dniem wolnym od pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku podzielił stanowisko prokuratury. Wyrokiem z 20 października 2016 roku WSA uznał nieważność par. 3 uchwały Rady Miasta Sopotu w zakresie pobierania opłat w soboty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.08.2018, 10:52
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ