Newsletter

MIiR: wniosek o strategię karpacką trafi do instytucji UE (komunikat)

05.09.2018, 13:54aktualizacja: 05.09.2018, 13:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Wniosek o strategię karpacką trafi do instytucji UE

- Dzięki podpisanej w Krynicy Zdrój Deklaracji Karpackiej, Strategia Karpacka ma szansę stać się unijną strategią makroregionalną.

- Zainicjowana przez Polskę praca nad projektem uzyskała poparcie krajów regionu podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Korzyści ze strategii karpackiej dla regionów i Unii Europejskiej

Deklarację Karpacką podpisali 5 września 2018 roku:

- minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński,

- węgierski wicepremier i minister finansów Mihaly Varga,

- pierwszy wicepremier i minister rozwoju gospodarczego oraz handlu Ukrainy Stepan Kubiw,

- słowacka dyrektor generalna w gabinecie wicepremiera ds. inwestycji i informatyzacji w Ministerstwie Finansów Denisa Žiláková,

Dokument umożliwi skierowanie wniosku o rozpoczęcie prac nad Strategią Karpacką do instytucji UE.

„Deklaracja karpacka otwiera Strategii Karpackiej drzwi do uzgodnień na forum Unii Europejskiej” – stwierdził minister Jerzy Kwieciński.

Strategia Karpacka będzie dokumentem, który pozwoli na ściślejszą współpracę państw regionu w różnych obszarach. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a zainteresowanymi państwami. Polska jest autorem projektu strategii.

Minister Kwieciński ocenił, że głównym celem strategii jest zmiana sposobu postrzegania Karpat, dziś widzianego jako makroregion peryferyjny. „Karpaty łączą różne regiony i państwa na wielu płaszczyznach: geograficznej, etnologicznej, kulinarnej, przyrodniczej, historycznej, turystycznej. Trzeba tylko te porozrzucane puzzle uporządkować i stworzyć platformę współpracy. Tym właśnie będzie Strategia Karpacka” – powiedział Kwieciński.

Strategia będzie kłaść nacisk na zrównoważony, zielony i spójny rozwój regionu. Przykładowymi projektami, które mogły być realizowane w ramach strategii są: Via Carpathia, wsparcie rozwoju infrastruktury turystycznej, promocja tradycyjnych produktów regionalnych.

Korzyści z przyjęcia Strategii Karpackiej to między innymi:

- dostęp do dedykowanych środków w budżecie UE,

- nowy impuls dla współpracy w zakresie inwestycji,

- „szyte na miarę” rozwiązania dla regionu.

Co dalej z projektem strategii karpackiej

Podpisanie deklaracji daje możliwość wystąpienia o rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum UE, a w dalszej perspektywie stworzenie konkretnych programów i projektów rozwojowych dla tych terenów. Do grona sygnatariuszy będą mogły dołączyć też inne kraje, na terenie których leżą Karpaty. W Polsce strategią karpacką objęte byłyby regiony geograficznie przynależące do Karpat, czyli województwa podkarpackie i małopolskie.

Europejskie strategie makroregionalne

Strategia karpacka ma szansę stać się 5 strategią makroregionalną UE i drugą górską (po strategii alpejskiej). Takie strategie to ważny element europejskiej współpracy terytorialnej w UE. Strategia karpacka wzmacniałaby współpracę w osi północ-południe jednocześnie będąc częścią inicjatywy Trójmorza.

Aktualnie UE ma 4 strategie makroregionalne:

- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (2009),

- Strategia UE dla Regionu Dunaju (2011),

- Strategia UE dla Regionu Adriatycko-Jońskiego (2014),

- Strategia UE dla Regionu Alpejskiego (2015).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.09.2018, 13:54
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ