Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 37-letniej Irenie W. Kobieta została oskarżona o popełnienie szeregu przestępstw narkotykowych, w tym udzielenia innym osobom pomocy w wytwarzaniu substancji psychotropowych w znacznych ilościach, wprowadzenia do obrotu znacznych ilości metamfetaminy, a także nakłaniania do tego innej osoby.
Oskarżona nabyła prekursory za 1,5 miliona koron czeskich
Przestępstwa, o popełnienie których oskarżono Irenę W., zostały popełnione od października 2016 roku do kwietnia 2018 roku na terenie Gminy Bogatynia i innych miejscowości w województwie dolnośląskim.
Krótko przed październikiem 2016 roku mąż Ireny W. został tymczasowo aresztowany, a następnie skazany na karę pozbawienia wolności, między innymi za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych. Irena W. postanowiła przejąć przestępczą działalność męża i skontaktowała się z jego dotychczasowymi kontrahentami.
W wyniku śledztwa przeprowadzanego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Katowicach ustalono między innymi, że od października 2016 roku Irena W. nabywała od ustalonej osoby prekursory substancji psychotropowych w postaci 75 kilogramów tabletek zawierających pseudoefydrynę, 10 kilogramów czerwonego fosforu oraz 10 kilogramów jodu. Następnie sprzedawała je obywatelom Czech. W ten sposób Irena W. pomagała innym osobom w wytwarzaniu znacznych ilości metamfetaminy. Wiedziała do czego zostaną użyte sprzedane przez nią substancje.
Łącznie oskarżona nabyła prekursory służące do wytwarzania narkotyków za kwotę 1 miliona 500 tysięcy koron czeskich, co stanowi równowartość 245 tysięcy 400 złotych. Następnie zbyła je ustalonym obywatelom Czech za łączną kwotę 1 miliona 750 tysięcy koron czeskich, co stanowi równowartość 286 tysięcy 300 złotych. Ponadto w 2017 roku Irena W. wynajęła obywatelowi Czech swoją piwnicę, w której wytwarzał on substancje psychotropową w postaci metamfetaminy. Miała za to otrzymać 3 tysiące 260 złotych.
Irena W., wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zajmowała się także wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Wprowadziła ona do obrotu nie mniej niż 13 kilogramów narkotyków, za kwotę 6 milionów 500 tysięcy koron czeskich. Dla siebie uzyskała z tego tytułu równowartość 166 tysięcy 400 złotych.
W przestępczym procederze uczestniczyła 16-letnia córka
W przestępczym procederze uczestniczyła również między innymi 16-letnia wówczas córka Ireny W. Kiedy podczas nieobecności podejrzanej do mieszkania przyjeżdżali klienci w celu nabycia narkotyków, oskarżona telefonicznie instruowała córkę, gdzie ukryte są substancje, które ma im wydać, a także jakie kwoty ma od nich przyjąć. Według ustaleń śledztwa, do sytuacji, w których Irena W. nakłaniała swoją nieletnią córkę do wprowadzenia do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy, doszło co najmniej piętnastokrotnie. W ich wyniku do obrotu wprowadzone zostało nie mniej niż 800 gram tej substancji, za kwotę stanowiącą równowartość 64 tysięcy złotych.
Według ustaleń prokuratury Irena W. uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu.
W trakcie zatrzymania Ireny W. na jej posesji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili należące do niej substancje psychotropowe w ilości blisko 13 gram.
Dokonano także zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanej poprzez zajęcie 7 tysięcy 800 złotych oraz 16 tysięcy koron czeskich. Łącznie zabezpieczono pieniądze o równowartości 10 tysięcy 356 złotych. Ponadto zabezpieczono należące do podejrzanej dwa samochody osobowe o łącznej wartości 41 tysięcy złotych.
Zarzucone oskarżonej czyny stanowią zbrodnie, za popełnienie których grozi jej kara pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat.
Od kwietnia 2018 roku Irena W. pozostaje tymczasowo aresztowana.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.09.2018, 10:45 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |