Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Grupy Żywiec S.A. ("Spółka") informuje, iż w dniu 19 września 2018 r. r. doręczono mu protokół kontroli podatkowej ("Protokół") sporządzony w ramach kontroli podatkowej, prowadzonej w Spółce przez Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (‘'ŚUCS"). Przedmiotowa kontrola obejmuje swoim zakresem rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych w 2013 r., o której Spółka informowała w Rocznych Jednostkowych Sprawozdaniach Finansowych Grupy Żywiec S.A.
Z analizy treści Protokołu wynika, iż zdaniem ŚUCS w rozliczeniach podatkowych od osób prawnych za 2013 r. Spółka niewłaściwie ujęła:
(1) przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy Spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. s.k.,
(2) koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych.
W przypadku podtrzymania ww. ustaleń w ewentualnej decyzji ŚUCS, Spółka szacuje się, iż wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego jaka mogłaby zostać nałożona na Spółkę wyniesie ok. 47 milionów złotych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, oraz 21 milionów złotych z tytułu odsetek.
Spółka nie zgadza się z ustaleniami Protokołu, gdyż w opinii Zarządu wnioski ŚUCS zawarte w Protokole nie znajdują uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym. Dodatkowo, Spółka jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez Spółkę działań.
Jednocześnie, Spółce przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do Protokołu w terminie 14 dni, z czego Spółka zamierza skorzystać w obszernym zakresie.
Spółka podaje informację do publicznej wiadomości, gdyż Protokół stanowi istotny etap kontroli podatkowej, której ostateczny wynik może mieć znaczenie dla wartości potencjalnych roszczeń odzwierciedlonych w księgach rachunkowych Spółki. Informacje o dalszych kluczowych etapach tego postępowania, Spółka będzie przekazywać w odrębnych raportach.
Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.09.2018, 11:26 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |