Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Otwarcie wystawy „Archiwum Eissa” w Szwajcarii z udziałem wicepremiera Glińskiego (komunikat)

20.09.2018, 19:06aktualizacja: 20.09.2018, 19:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Dziś wicepremier prof. Piotr Gliński rozpoczyna wizytę w Szwajcarii, podczas której weźmie udział w otwarciu wystawy nt. Archiwum Eissa w Rezydencji Ambasadora RP w Bernie. Minister kultury wręczy też odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" konsulowi honorowemu RP w Zurychu Markusowi Blechnerowi, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę archiwum. Minister kultury zapali także znicz pod tablicą upamiętniającą konsula RP Konstantego Rokickiego, który należał wraz z Ładosiem do tzw. Grupy Berneńskiej, wystawiającej podczas II wojny światowej fałszywe paszporty Żydom, by umożliwić im ucieczkę do krajów Ameryki Południowej.

Archiwum Eissa

Po blisko 75 latach i po ponadrocznych negocjacjach Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych zagładą Żydów. Archiwum dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną przez polskich dyplomatów w Szwajcarii, Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego we współpracy z działaczami żydowskimi, Chaimem Eissem i Abrahamem Silberscheinem oraz Juliuszem Kühlem. Dzięki ich zaangażowaniu wystawiono kilka tysięcy nielegalnych paszportów Ameryki Łacińskiej, ratując życie wielu ludziom.

Sfabrykowane paszporty, zdjęcia, lista z tysiącami nazwisk Żydów z gett

Kolekcja Eissa obejmuje sfabrykowane paszporty Paragwaju, unikalne i nigdy nie wykorzystane zdjęcia osób ubiegających się o te dokumenty, oryginalną listę z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować przed zagładą oraz szereg dokumentów, w tym korespondencję pomiędzy polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi. W skład zbioru wchodzi również imienna lista polskich i europejskich Żydów i lista dzieci z warszawskich sierocińców. Dokumenty te stanowią bardzo ważny dowód dramatycznych losów polskich rodzin żydowskich, a z drugiej strony – pokazują systemowe, współorganizowane przez państwo polskie próby uratowania jak największej liczby osób z zamykającego się nad nimi piekielnego kręgu zagłady.

Dokumenty należące do rebbe Chaima Eissa (1876 – 1943) zostały odnalezione wiele lat po wojnie. Ten pochodzący z Ustrzyk zuryski kupiec, jeden z liderów ortodoksyjnego ruchu Agudat Yisrael, był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej, która pod kierownictwem polskiego posła (ambasadora) Aleksandra Ładosia fabrykowała paszporty państw latynoamerykańskich, które – jako dokumenty państw neutralnych – miały stanowić ochronę dla europejskich Żydów przed zsyłką do obozów Zagłady. Sam Chaim Eiss zajmował się dostarczaniem polskim dyplomatom list beneficjentów oraz przemytem wyrobionych już paszportów do Generalnego Gubernatorstwa. Po śmierci Eissa w listopadzie 1943 r. zachowała się część jego korespondencji z ówczesnym konsulem Rzeczpospolitej Polskiej Konstantym Rokickim dotycząca wyrabiania paszportów Paragwaju. W korespondencji z kierownictwem Agudat Yisrael Eiss wielokrotnie bardzo wysoko oceniał rolę Ładosia i Rokickiego. To na podstawie jego relacji Agudat wystosowała w styczniu 1945 r. pismo z podziękowaniami dla polskich dyplomatów zaangażowanych w tę wyjątkową akcję.

Proces odzyskiwania dokumentów

Dokumenty Eissa trafiły – wraz z jednym z jego potomków – do Izraela. Polskim dyplomatom udało się je zlokalizować w prywatnej kolekcji rodzinnej dzięki zaangażowaniu konsula honorowego w Zurychu, pana Markusa Blechnera. Od lata 2017 r. do sierpnia 2018 r. prowadzono rozmowy na rzecz przekazania zbioru w polskie ręce. Kluczowe było przekonanie spadkobierców Chaima Eissa, że miejsce archiwaliów jest właśnie w Polsce, w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Zakup kolekcji był możliwy dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszą listę Ocalonych z Zagłady dzięki działaniu wspieranych przez polski rząd w Londynie polskich dyplomatów i działaczy żydowskich w Szwajcarii sporządził Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, który przygotował także wystawę z wykorzystaniem materiałów z Archiwum Eissa oraz innych zasobów archiwalnych.

Archiwum będzie prezentowane w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski

Wystawa oraz oryginały dokumentów z kolekcji Eissa pozostaną przez kilka miesięcy w polskiej ambasadzie w Bernie, gdzie będą wystawiane. Do Polski zostaną przewiezione na początku przyszłego roku i trafią do Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie będą poddane konserwacji. Docelowo Archiwum Eissa będzie prezentowane w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski, którego otwarcie zaplanowano na luty 2021 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.09.2018, 19:06
Źródło informacji CBŚP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ