Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przedstawiciel GSK wziął udział w debacie PAP dot. 100-lat inwestycji zagranicznych w Polsce, która odbyła się w ramach Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa, przybliżając działalność koncernu w naszym kraju.
"Przez 20 lat obecności na rynku polskim moja firma zainwestowała tu ponad 2 mld zł. W ciągu tych 20 lat udało nam się przekonać naszą firmę do rozpoczęcia produkcji 80 leków na terenie Polski. Innymi słowy wygraliśmy rywalizację z innymi krajami i bardzo się z tego cieszymy; 80 leków w 20 lat to jest niesamowity sukces" – podkreślił Kępiński.
Dodał, że nie chodzi tu o prostą produkcję, "dokręcanie śrubek". "Faktycznie jest taki stereotyp. Od lat toczy się dyskusja, czy branża farmaceutyczna może produkować leki innowacyjne w Polsce - może produkować. Firma GSK jest tego przykładem" – zaznaczył Kępiński.
Oprócz tego, że firma produkuje w Polsce leki, Poznań jest jej "sercem" usług IT - ok. 700 osób świadczy serwis IT dla ponad 100 tys. pracowników GSK na całym świecie. "To są ludzie, którzy w Poznaniu pracują codziennie nad rozwiązaniami informatycznymi i aplikacjami, by szybciej odkrywać nowe cząsteczki i opracowywać terapie, ale też zajmują się cyberbezpieczeństwem i zarządzają olbrzymią ilością danych, które gromadzone są w badaniach klinicznych" – powiedział Kępiński.
Zauważył, że zarówno polskie jak i zagraniczne inwestycje są potrzebne, żeby polska gospodarka się rozwijała. "Tak naprawdę konkurujemy z innymi krajami o to, żeby przyciągać kolejne inwestycje do Polski. I to jest największe wyzwanie. Dzisiaj tworzymy wspólnie, jako branża farmaceutyczna, 1,3 proc. PKB, ale może być to więcej" – ocenił Kępiński.
Przedstawiciel koncernu wyliczył ponadto, że obecnie firma zatrudnia w Polsce 2 tys. pracowników, a do budżetu państwa w ramach podatków CIT, PIT, VAT i składek ZUS odprowadza ponad 240 mln zł rocznie.
"Mamy nadzieję, ze będziemy się rozwijać, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Cieszymy się, że mamy szanse pracować w Polsce" – dodał.
W debacie PAP wzięli udział przedstawiciele instytucji związanych z rozwojem przedsiębiorczości i nauki, a także reprezentanci dużych zagranicznych firm mających oddziały w Polsce oraz wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.
Zdaniem wiceszefa resortu rozwoju, szczególnie pożądani z punktu widzenia naszego kraju są inwestorzy lokujący w Polsce centra badawcze lub też badawczo-wdrożeniowe. "Inwestorzy, którzy nawiązują współpracę z polskimi instytucjami naukowo-badawczymi, którzy też są nakierunkowani na kształcenie polskich specjalistów, którzy wykorzystują ten potencjał polskich inżynierów. I o tym też wprost mówi nowa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji" – zauważył.
Do piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa Kongres 590, który jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Dwudniowe spotkanie obejmuje panele dot. m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad III edycją Kongresu objął prezydent RP Andrzej Duda.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.11.2018, 11:49 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość
Liban już kolejny rok z rzędu pogrążony jest w wielowymiarowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i - obecnie zawieszona - wojna na terytorium kraju powodują, że coraz więcej jego mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Szczególnie zagrożone są osoby młode - to właśnie je wspiera Polska Akcja Humanitarna.- 23.12.2024, 16:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Polska Akcja Humanitarna
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire