Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: "Rejs Niepodległości" w Instytucie Polskim w Berlinie (komunikat)

22.11.2018, 13:20aktualizacja: 22.11.2018, 13:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniu 20 listopada w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Rejs Niepodległości", zorganizowany przez Instytut Polski we współpracy ze stowarzyszeniem Verein für Interkulturelle Begegnungen oraz przy wsparciu finansowym udzielonym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, stanowił główne wydarzenie związane z obchodami stulecia niepodległej Rzeczpospolitej w ofercie programowej Instytutu.

Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania wspólnie z niemieckimi gośćmi hymnu Polski "Mazurka Dąbrowskiego" a następnie wysłuchania Scherza h-moll op. 20 F. Chopina w świetnym wykonaniu niezwykle utalentowanego pianisty najmłodszego pokolenia 15-letniego Macieja Smoląga.

Gościem specjalnym zaproszonym do wygłoszenia prelekcji na temat historycznych uwarunkowań polskiej drogi do niepodległości był prof.dr Igor Kąkolewski - dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Wystąpienie zakończyła projekcja fragmentu filmu pt. "Polacy i Niemcy: Historia sąsiedztwa" w reżyserii Andrzeja Klamta, również obecnego na uroczystości.

Drugą cześć odchodów stanowił "Rejs Niepodległości" po rzece Szprewie. Trasa rejsu przebiegała przez ścisłe centrum Berlina co pozwoliło na aktywną promocję Polski w przestrzeni miejskiej poprzez oznakowanie statku logiem "niepodległa". Głównym punktem programu rejsu był koncert polskich utworów jazzowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Marcina Maseckiego - jednego z najbardziej znanych i cenionych obecnie na świecie polskich pianistów młodego pokolenia.

Uroczystość zakończył bankiet zorganizowany w Galerii Instytutu Polskiego, podczas którego goście mieli możliwość skosztowania specjałów kuchni polskiej.

Instytut Polski w Berlinie odwiedziło we wtorkowy wieczór ok. 150 osób, a rangę wydarzenia podkreślili swoją obecnością znamienici międzynarodowi goście ze świata kultury, nauki, przedstawiciele polskich i niemieckich instytucji rządowych i ośrodków badawczych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2018, 13:20
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ