Newsletter

Senat z poprawkami do ustawy o wspieraniu termomodernizacji domów

24.11.2018, 09:16aktualizacja: 24.11.2018, 09:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Senatorowie zaproponowali poprawki doprecyzowujące do noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Dzięki ustawie uruchomiony ma zostać pilotaż termomodernizacji domów jednorodzinnych w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach.

Za ustawą z poprawkami głosowało 81 senatorów, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Jedna z pięciu przyjętych przez Senat poprawek mówi, że "wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę".

Teraz nowela trafi z powrotem do prac w Sejmie.

Głównym celem noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych zamieszkiwanych przez osoby dotknięte problemem ubóstwa energetycznego oraz wymianę przestarzałych nieekologicznych pieców grzewczych.

Zgodnie z ustawą, osoby na rzecz których realizowane będą powyższe przedsięwzięcia, co do zasady nie będą ponosiły żadnych kosztów z tytułu takiej wymiany. Przepisy jednak dopuszczają możliwość ustalenia przez gminę zasad wniesienia wkładu własnego przez beneficjenta przedsięwzięcia niskoemisyjnego w postaci pracy wykonywanej na rzecz gminy lub innego wkładu w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. szacowanej wartości przedsięwzięcia niskoemisyjnego.

Zgodnie z nowelą, planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców będzie zadaniem gminy. Co do zasady osoba, która będzie realizowała przedsięwzięcie niskoemisyjne w budynku jednorodzinnym nie poniesie z tego tytułu żadnej opłaty. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ awy/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.11.2018, 09:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ