Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP Zarządu w Lublinie śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw karnoskarbowych, polegających na nielegalnym wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w postaci papierosów, jak również oznaczeniu tych wyrobów podrobionymi znakami towarowymi znanych koncernów tytoniowych, w celu wprowadzania ich do obrotu.
Nielegalnie wytwarzali wyroby akcyzowe na dużą skalę
Śledztwo zostało zainicjowane w wyniku czynności operacyjnych wykonywanych przez funkcjonariuszy CBŚP Zarządu w Lublinie. Jak ustalono w toku postępowania, grupa zajmowała się wytwarzaniem na dużą skalę wyrobów akcyzowych w postaci papierosów, celem wprowadzenia do obrotu. Działalność grupy naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia należności publicznoprawnych wielkiej wartości.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
W toku postępowania w stosunku do siedmiu osób prokurator ogłosił postanowienia o przedstawieniu zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczuplenia należności publicznoprawnych w związku z produkcją podrobionych papierów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz oznaczanie tych wyrobów podrobionymi znakami towarowymi, w celu wprowadzania ich do obrotu.
Podejrzani to osoby w wieku od 28 lat 58. Sześciu z nich to obywatele Ukrainy.
Tymczasowe aresztowania
Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Lubin - Zachód w Lublinie, zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Niemal 13 milionów złotych straty Skarby Państwa
Policjanci z CBŚP Zarządu w Lublinie i funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Białej Podlaskiej podczas czynności realizowanych na terenie dwóch miejscowości województwa mazowieckiego ujawnili fabrykę papierosów oraz zewnętrzny magazyn, w którym składowano krajankę tytoniową.
W toku czynności zabezpieczono linię produkcyjną służącą do produkcji papierosów, łącznie blisko 2 i pół miliona sztuk wyprodukowanych papierosów oraz ponad 10 ton przechowywanego tytoniu, przeznaczonego do takiej produkcji.
Swoim działaniem grupa doprowadziła do uszczuplania należności publicznoprawnych wielkiej wartości z tytułu akcyzy i podatku VAT w łącznej kwocie 12 924 446 złotych, w tym z tytułu akcyzy w kwocie 10 086 789 złotych oraz z tytułu podatku VAT w kwocie 2 837 657 złotych.
Papierosy wartości ponad półtora miliona złotych
Szacunkowa wartość papierosów została wyliczona na kwotę ponad półtora miliona złotych. Wyprodukowane papierosy były oznaczane podrobionym znakiem towarowym, a zatem sprawcy wprowadzali klientów w błąd w zakresie tożsamości producenta i produktu.
W ramach śledztwa nadzorowanego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej prowadzone są intensywne czynności mające na celu ustalenie pełniej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę działalność.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2018, 10:19 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |