Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK o zaskarżeniu przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy 19 uchwał organów samorządowych z terenu woj. kujawsko – pomorskiego (komunikat)

05.12.2018, 09:43aktualizacja: 05.12.2018, 09:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokurator Okręgowy w Bydgoszczy zaskarżył w 2018 roku łącznie 21 tożsamych przedmiotowo uchwał organów samorządu lokalnego z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym uchwałę Rady Miejskiej w Łabiszynie Nr X/83/15 z 2 grudnia 2015 roku, wnosząc o stwierdzenie nieważności jej przepisów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznał dotąd 19 takich skarg, przychylając się do argumentacji prokuratury.

Czego dotyczyła uchwała Rady Miejskiej w Łabiszynie

Uchwałą Nr X/83/15 z 2 grudnia 2015 roku Rada Miejska w Łabiszynie określiła obowiązujące na terenie Gminy Łabiszyn wzory formularzy informacji i deklaracji podatkowych w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

W stanowiących załączniki do uchwały formularzach przeznaczonych dla podatników zawarto m.in. sformułowania w postaci wzorów oświadczeń o treści: "Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością".

Istotne naruszenie przepisów prawa

Prokurator zrzucił istotne naruszenie przepisów art. 18 ust. 2 pkt 8 Ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym, a także:

- art. 6 ust. 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych,

- art. 6a ust. 11 ustawy o podatku rolnym,

- art. 6 ust. 9 ustawy o podatku leśnym,

Zdaniem skarżącego, wprowadzenie do formularzy podatkowych zapisów zawierających oświadczenia podatnika o znajomości przepisów o odpowiedzialności karnoskarbowej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością odbyło się bowiem bez stosownego umocowania prawnego (tzw. upoważnienia ustawowego).

Wyrokiem z 11 września 2018 roku (sygn. akt I SA/Bd 448/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uwzględnił argumenty prokuratora stwierdzając nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej kwestionowane postanowienia załączników. Sąd podzielił pogląd, że będące podstawą podjętej uchwały przepisy prawa tj. regulacje ustawy o samorządzie gminnym oraz ustaw podatkowych, nie dają radzie gminy uprawnienia do nakładania na podatników obowiązku składania w deklaracjach i informacjach podatkowych oświadczeń o znajomości przepisów dotyczących zasad odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych danych.

Zawarte w nich informacje mają służyć jedynie wymiarowi i uzyskaniu przez gminę podatków lokalnych, nie zaś ewentualnemu pociągnięciu podatników do odpowiedzialności karnej skarbowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że upoważnienie do uprzedzenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia musi wynikać z ustawy, na podstawie której prowadzone jest postępowanie, nie może go więc kreować akt rangi podstawowej, jakim jest uchwała rady gminy.

Kolejne skargi Prokurator Okręgowy w Bydgoszczy, powołując się na analogiczną argumentację, zaskarżył w 2018 roku łącznie 21 tożsamych przedmiotowo uchwał organów samorządu lokalnego z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (m.in. Rady Miejskiej w Świeciu, Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim, Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim, Rady Miejskiej w Kruszwicy, Rady Miejskiej w Kcyni, Rady Miejskiej w Pakości, Rady Miejskiej w Nowem, Rady Gminy Lubiewo, Rady Gminy Lniano, Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska, Rady Gminy Osielsko, Rady Gminy Bukowiec, Rady Gminy Nowa Wieś Wielka, Rady Gminy w Gniewkowie, Rady Gminy Dąbrowa Biskupia, Rady Gminy Warlubie). Badanie legalności i ewentualne zaskarżanie uchwał organów samorządu lokalnego jest jednym z istotnych przejawów aktywności prokuratury w tzw. sferze "pozakarnej", do której należy podejmowanie środków zmierzających do prawidłowego i jednolitego stosowania prawa m.in. w postępowaniach administracyjnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.12.2018, 09:43
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ