Newsletter

HRE Think Tank: deficyt mieszkań w Polsce to około 2,1 mln lokali

11.12.2018, 15:20aktualizacja: 11.12.2018, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Polsce brakuje obecne około 2,1 mln mieszkań, a do roku 2030 deficyt ten powiększy się do 2,7 mln lokali ze względu na rosnącą liczbę gospodarstw domowych - wynika z raportu przygotowanego przez HRE Think Tank "Ile mieszkań brakuje w Polsce?".

"Uważamy, że deficyt mieszkań wynosi 2,1 mln lokali. Szacujemy, że do roku 2030 ze względu na rosnącą liczbę gospodarstw domowych do tej liczby należy jeszcze dodać około 600 tys. mieszkań ze względu na zmianę liczby gospodarstw domowych" - powiedział Maciej Grabowski z HRE Think Tank.

"Mimo, że wszystkie prognozy demograficzne pokazują, że liczba mieszkańców Polski będzie się zmniejszać, to trzeba pamiętać o tym, że liczba gospodarstw domowych będzie rosła" - dodał.

Według szacunków HRE Think Tank liczba gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 12 lat wzrośnie o 1,2 mln.

Prezes HRE Investments Michał Sapota dodał, ze liczba gospodarstw domowych będzie rosła także dlatego, że powoli w Polsce odchodzi się od modelu rodziny wielopokoleniowej.

"Jest coraz więcej singli, a jeżeli dwie osoby żyją w konkubinacie, to na wszelki wypadek każda z nich ma swoje mieszkanie" - stwierdził Sapota.

W raporcie napisano, że ciągle dużym problemem pozostaje zapewnienie mieszkań gospodarstwom domowym o średnich i niskich dochodach, których zarobki uniemożliwiają osiągnięcie zdolności kredytowej i zakup własnego lokum.

"Pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca. Zbyt mało buduje się w systemie społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla takich gospodarstw. Brakuje również mieszkań socjalnych. Deficyt mieszkań w tym segmencie wynosił na koniec ubiegłego roku, co najmniej 150-200 tys. mieszkań" - powiedział Michał Cebula z HRE Think Tank. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.12.2018, 15:20
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ