Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Drugie nabrzeże to czwarty element rozbudowy terminala. Zgodnie z harmonogramem, do 7 lutego 2019 r. chętni mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Dalej zaplanowano złożenie ofert wstępnych, negocjacje z oferentami zakwalifikowanymi na tzw. "krótką listę", złożenie ofert ostatecznych, ich ocenę i do końca 2019 r. wybór wykonawcy w formule "zaprojektuj i buduj".
Nowe nabrzeże zapewni terminalowi dodatkowe funkcjonalności: załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment), załadunek bunkierek - jednostek dostarczających LNG na statki, napędzane tym paliwem, oraz możliwość bunkrowania na miejscu. Jak podkreśliło w piątkowym komunikacie Polskie LNG, to ważne usługi, wpisujące się w rozwój infrastruktury tzw. "Małego LNG". "Dzięki nim Terminal LNG w Świnoujściu odpowie na rosnące zapotrzebowanie rynku, a także stanowi odpowiedź na szereg europejskich regulacji w szczególności przepisów klimatycznych i środowiskowych, które wymuszają transformację w kierunku paliw niskoemisyjnych" - zaznaczyła spółka.
W grudniu 2018 r. Polskie LNG rozpisało przetarg na trzy pierwsze elementy rozbudowy terminala, które mają zwiększyć jego przepustowość do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie, poprawić elastyczność i poszerzyć gamę dostępnych usług. Te elementy to rozbudowa zespołu regazyfikatorów, budowa trzeciego zbiornika na skroplony gaz oraz instalacji jego załadunku na cysterny kolejowe. Spółka zakłada, że ten przetarg zakończy się do końca 2019 r. podpisaniem kontraktu EPC z wybranym wykonawcą w formule "zaprojektuj i buduj". (PAP)
wkr/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.01.2019, 12:59 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |