Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Odpowiedzą przed sądem za obrót środkami odurzającymi na terenie państw Unii Europejskiej
Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia, w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się na dużą skalę procederem obrotu środkami odurzającymi na terenie państw Unii Europejskiej, a także przywozem tego rodzaju narkotyków z Holandii do Polski.
15 osób objętych aktem oskarżenia
Aktem oskarżenia objęto łącznie 15 osób. Wśród oskarżonych znajdują się mężczyźni w wieku 26-60 lat. Zajmowali się oni pozyskiwaniem środków odurzających na terenie Holandii, to również kierowcy, którzy przewozili środki narkotyczne lub pieniądze uzyskane z ich sprzedaży, to także osoby odpowiedzialne za przejęcie pieniędzy, ich przeliczenie, a następnie, po ostatecznej wymianie na euro, ich przewiezienie do Holandii. W stan oskarżenia został postawiony również mężczyzna prowadzący kantor wymiany walut, który zajmowały się wymianą funtów na złotówki i zakupu za nie euro.
Co zarzucono oskarżonym
Oskarżonym, w zależności od ich roli w przestępczym procederze, przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków do Polski (ich wewnątrzwspólnotowej dostawy), uczestnictwa w obrocie środkiem odurzającym w znacznych ilościach oraz prania brudnych pieniędzy.
Ustalenia śledztwa
Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że w okresie od lipca 2013 roku do grudnia 2014 roku grupa kilkunastu obywateli Polski zajmowała się organizacją i przewozem marihuany, a także sporadycznie kokainy z terenu Holandii do Wielkiej Brytanii oraz z Holandii do Polski. Modus operandi sprawców polegał na umieszczaniu narkotyków w kołach zapasowych samochodów ciężarowych i naczep przewożących legalny ładunek pomiędzy tymi państwami.
24 kilogramy narkotyków przewożone jednorazowy transportem
Jednorazowo transport obejmował około 24 kilogramów środków odurzających. W przypadku transportów kierowanych na terytorium Polski narkotyki ukrywane były w kartonach, które umieszczano w skrzyni ładunkowej, pośród przewożonego legalnie towaru. W proceder zaangażowani byli kierowcy firm transportowych działających na terenie Polski. Po dostarczeniu narkotyków w określone miejsce na terenie Wielkiej Brytanii kierowcy otrzymywali pakiety zawierające pieniądze pochodzące z obrotu narkotykami w kwocie od kilkudziesięciu do ponad dwustu tysięcy funtów brytyjskich. Następnie pieniądze przywożone były do Polski, gdzie jeden z oskarżonych, wykorzystując prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży walut, dokonywał wymiany funtów na złotówki, za które następnie nabywał euro. Pieniądze te ostatecznie, za pośrednictwem zaangażowanych w proceder kierowców, trafiały do Holandii, do osoby organizującej i nadzorującej proceder. Środki odurzające przywożone do Polski odbierane były w umówionych uprzednio miejscach (parkingach, stacjach paliw) na terenie miast Dolnego Śląska, Wielkopolski i Opolszczyzny.
Narkotyki o łącznej wartości ponad 6 milionów złotych
Ustalono, że w okresie ponad roku członkowie grupy przestępczej dopuścili się obrotu ponad 1110 kilogramami marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 6 mln złotych, przewożąc narkotyk z Holandii do Wielkiej Brytanii. W ramach transferu korzyści majątkowych uzyskanych z przestępczego procederu do Polski trafiło ponad 6 milionów funtów brytyjskich. Natomiast łączna ilość marihuany przywieziona z Holandii do Polski wynosiła ponad 110 kilogramów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.01.2019, 11:48 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |