Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Oświadczenie w sprawie publikacji portalu Onet (komunikat)

11.01.2019, 18:05aktualizacja: 11.01.2019, 18:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że artykuł red. Magdaleny Gałczyńskiej zamieszczony na portalu Onet.pl "Zmiany w prawie o komornikach. Sędzia: mogą doprowadzić do zniszczenia tej grupy zawodowej" zawiera nieprawdziwe informacje. Dziennikarka świadomie opublikowała swój artykuł bez stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości, obszernie cytując niezgodne z prawdą opinie "anonimowych komorników".

Ministerstwo Sprawiedliwości uznaje działanie red. Magdaleny Gałczyńskiej za celową manipulację opinią publiczną i zamierzone wprowadzenie jej w błąd, co jest złamaniem prawa prasowego, które nakazuje dziennikarzowi zachowanie szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych. Artykuł red. Magdaleny Gałczyńskiej zarzuca Ministerstwu Sprawiedliwości, że reforma Kodeksu postępowania cywilnego może uniemożliwić komornikom prowadzenie egzekucji, nadejdzie "eldorado dla dłużników" i nastąpi "zniszczenie komorników jako grupy zawodowej".

Nieprawdą jest, że nowe przepisy uniemożliwią komornikom prowadzenie egzekucji z ruchomości. Przeciwnie – nowe przepisy zapobiegną skandalicznym przypadkom zajmowania przez komorników ruchomości, które ewidentnie nie należały do dłużnika, a tylko były chwilowo w jego władaniu. Jak choćby głośny przypadek zajęcia samochodu klienta w warsztacie zadłużonego mechanika. Teraz komornik jest zobowiązany dokładnie sprawdzić okoliczności sprawy, czy dana ruchomość należy do dłużnika. A decyzja komornika o zajęciu, wbrew spekulacjom, będzie nadal podlegała kontroli sądu.

Nieprawdą jest, że nowe przepisy uniemożliwią wierzycielom skorzystanie ze skargi pauliańskiej, czyli powództwa o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną. Chodzi o przypadki, gdy dłużnik przepisał majątek na inne osoby. W rzeczywistości nowe przepisy niczego tu nie zmieniają i nadal taką próbę ukrycia majątku będzie można podważyć w sądzie.

Nieprawdą jest wreszcie stwierdzenie, że zmiany prawa o komornikach dotyczące instytucji przechowania mogą doprowadzić do zniszczenia komorników jako grupy zawodowej. Przeciwnie, nowe przepisy ograniczają możliwe patologie związane z przechowywaniem zajętych ruchomości dłużników. Nie będzie tak, że nieuczciwy komornik wynajmie swojego pracownika czy żonę do pilnowania takich ruchomości, płacąc im horrendalne stawki za dozór, co w dodatku powiększałoby zobowiązania dłużnika.

Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca także uwagę, że jedynym rozmówcą red. Magdaleny Gałczyńskiej, cytowanym w jej artykule z podaniem imienia i nazwiska i krytykującym wprowadzone przez Ministerstwo zmiany w ustawie o komornikach, jest sędzia Katarzyna Kamińska-Krawczyk. Sędzia ta jako sędzia sprawozdawca sądu odwoławczego uchroniła przed wydaleniem z zawodu najsłynniejszego asesora komorniczego w Polsce, który zajął ciągnik rolnikowi za dług sąsiada. Wydalenie z zawodu orzekła komisja dyscyplinarna komorniczego samorządu, ale sąd złagodził wyrok, zamieniając wydalenie z zawodu na karę pieniężną w wysokości 8 tysięcy złotych.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. nowe ustawy całościowo reformują działalność komorników. To fundamentalna zmiana, które bardzo precyzyjnie reguluje ich funkcjonowanie i zapobiega nadużyciom, a także ma przywrócić zaufanie do zawodu komornika sądowego – jako funkcjonariusza publicznego i organu władzy publicznej, a nie swego rodzaju przedsiębiorcę nastawionego wyłącznie na zysk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.01.2019, 18:05
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ