Newsletter

W Krakowie jeszcze przez pół roku dopłaty do wymiany pieców węglowych

12.01.2019, 11:00aktualizacja: 12.01.2019, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Krakowie jeszcze przez pół roku będzie można starać się o dopłatę do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Dotacja udzielana przez miasto wyniesie maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Od 1 września w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych, m.in. węgla i drewna. Rok 2018 miał być ostatnim, w którym w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji przyznawane były dotacje na likwidację palenisk węglowych, jednak termin ten został wydłużony o pół roku.

"To gest w kierunku mieszkańców, którzy podjęli działania zmierzające do wymiany paleniska węglowego na proekologiczne, ale z różnych powodów: przeszkód formalnych - prawnych, postępowań spadkowych, kłopotów z uzyskaniem zgód właścicieli, nie dokonali tego w 2018 r. Chcemy, żeby mieli jeszcze szansę skorzystania z dotacji" - mówił PAP Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.

Jak podkreślił zainteresowani nie powinni zwlekać. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca, ale muszą być one kompletne. Po tym terminie nie będzie już można ich uzupełniać. Dotacje będą udzielane przez miasto do 31 sierpnia, a inwestycje należy zrealizować i rozliczyć do 10 października.

W 2018 r. mieszkańcy złożyli ponad 1,7 tys. wniosków o dofinansowanie. Miasto udzieliło dotacje na likwidację ok. 5,6 tys. palenisk. Na prośbę mieszkańców urzędnicy przenieśli możliwość realizacji blisko 1/4 z tych inwestycji na ten rok.

W budżecie Krakowa 2019 na Program Ograniczania Niskiej Emisji przeznaczono kwotę 50 mln zł. Urzędnicy szacują, że uda się zlikwidować jeszcze 4 tys. palenisk węglowych, co oznacza, że na koniec roku pozostałoby ich pod Wawelem ok. 2 tys. (PAP)

wos/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2019, 11:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ