Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Dzisiaj (14 stycznia 2019 roku) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak poinformowali o szczegółach śledztwa dotyczącego wczorajszego zdarzenia podczas XXVII Finału WOŚP w Gdańsku, gdzie doszło do ugodzenia nożem przemawiającego na scenie Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.
- Zadaniem Prokuratora Generalnego jest zapewnienie, aby w tej sprawie prowadzone było rzetelne, profesjonalne śledztwo. Nadzór nad tym postępowaniem przekazałem swojemu zastępcy prokuratorowi Krzysztofowi Sierakowi, który jest w bieżącym kontakcie z prokuratorami prowadzącymi śledztwo – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Czynności podjęte bezpośrednio po ataku
- Dzisiaj Prokuratora Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie i spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i zdrowiu – powiadomił Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak.
Wskazał, że nad czynnościami podjętymi bezpośrednio po zdarzeniu, które realizowało łącznie 5 prokuratorów, nadzór objął Prokurator Okręgowy w Gdańsku.
Kompleksowe czynności prokuratury realizowane były zarówno na miejscu zdarzenia, jak również w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku oraz w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prokuratorzy nadzorowali oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczonego narzędzia, tj. noża wojskowego marki Kandar o długości ostrza 14,5 cm, którym posłużył się napastnik. Nadzorowali również przesłuchania ponad 20 świadków zdarzenia. Ponadto na bieżąco analizowali gromadzone dowody i informacje, w tym dotyczące stanu zdrowia pokrzywdzonego. Powołali biegłego celem przeprowadzenia badań toksykologicznych pobranej od sprawcy krwi na zawartość alkoholu i środków psychotropowych. W toku realizowanych czynności zabezpieczyli także nagrania zdarzenia od osób będących obserwatorami koncertu.
Podczas przeszukania przeprowadzonego w mieszkaniu sprawcy zabezpieczono m.in. sześć jednostek komputerów oraz cztery telefony komórkowe, które zostaną przekazane biegłemu z zakresu informatyki, w celu przeprowadzenia ich badań.
Ustalenia śledztwa
Prezydent Miasta Gdańska był reanimowany na miejscu zdarzenia, a następnie w stanie krytycznym został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Z informacji uzyskanych od lekarza wynika, że z uwagi na stan pacjenta został on w trybie natychmiastowym przewieziony na blok operacyjny. Po zakończeniu operacji pokrzywdzonego przewieziono na salę pooperacyjną OIOM. Stan pacjenta wciąż jest krytyczny.
Sprawca zdarzenia ujęty bezpośrednio po ataku
Na miejscu zdarzenia ujęty został przez pracowników ochrony sprawca czynu Stefan W., który został przekazany funkcjonariuszom Policji. Jak ustalono Stefan W. był uprzednio karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu i skazany na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zakład karny opuścił w dniu 12 grudnia 2018 roku, po odbyciu całości kary.
Zatrzymanemu w dniu dzisiejszym prokurator ogłosił zarzut usiłowania zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie i spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i zdrowiu.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.
Zgromadzony w sprawie materiał dowody wskazuje, że zachodzą wątpliwości co do poczytalności Stefana W. dlatego też zostanie on przebadany przez biegłych psychiatrów celu oceny jego poczytalności w chwili zdarzenia.
W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku zbadany zostanie również wątek dotyczący kwestii prawidłowości zorganizowania imprezy w postaci XXVII Finału WOŚP w Gdańsku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
emi/ pch/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.01.2019, 14:19 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |