Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wyjaśniła PAP Linda Hofman, rzeczniczka Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, znajdującego się w strukturze Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, liczba bliska 16 tys. to suma liczby obiektów prześluzowanych w każdej z sześciu śluz kanału. Każda barka z węglem, pokonująca drogę od Koźla, gdzie kończy się kanał, do Portu Gliwice i z powrotem śluzowana jest łącznie dwanaście razy.
Barki i inne obiekty mogą pływać Kanałem Gliwickim w tzw. sezonie nawigacyjnym, który trwa zwykle 270 dni, w zależności od warunków atmosferycznych. W poprzednim sezonie, rozpoczętym 3 kwietnia 2018 r., zanotowano ponad 12 tys. śluzowań jednostek pływających; dwa lata temu było ich 5 tys.
„W zakończonym sezonie nawigacyjnym najczęstszym widokiem na wodach kanału były barki wypełnione węglem, wypływające z Portu Gliwice, by pokonując Kanał Gliwicki i rzekę Odrę, dotrzeć do Wrocławia. Z sezonu na sezon droga wodna cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem żeglugi pasażerskiej i turystycznej” - zaznaczył cytowany przez Hofman dyrektor gliwickich Wód Polskich Łukasz Lange.
„Intensyfikacja żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej jest możliwa za sprawą prowadzonych projektów modernizacyjnych na Kanale Gliwickim i Odrze oraz zintegrowanego podejścia do logistyki i zarządzania transportem” - dodał Lange, nawiązując m.in. do trwających remontów śluz Kanału Gliwickiego.
RZGW w Gliwicach kontynuuje prace modernizacyjne na śluzach w Łabędach, Dzierżnie, Sławięcicach i Nowej Wsi. Cztery lata temu zakończyły się modernizacje obiektów w Rudzińcu i Kłodnicy.(PAP)
autor: Mateusz Babak
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.01.2019, 17:17 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |