Newsletter

Min. Kwieciński: nowe instrumenty wesprą rozwój regionalny

18.01.2019, 14:48aktualizacja: 18.01.2019, 14:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nową politykę regionalną na lata po 2020 r. wesprą nowe instrumenty instytucjonalne i finansowe; będą to m.in. kontrakt programowy, kontrakt sektorowy, czy porozumienie terytorialne – poinformował szef MIiR Jerzy Kwieciński.

Podczas piątkowego briefingu przed spotkaniem konsultacyjnym ws. projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 w Katowicach minister inwestycji i rozwoju zaznaczył, że to dokument bardzo potrzebny – w kontekście rozpoczętych negocjacji dot. kształtu nowej perspektywy finansowej oraz prac nad dokumentami strategicznymi na lata po 2020 r.

Minister akcentował też założone w projekcie Strategii zrównoważone podejście do rozwoju regionalnego. „Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieszkali w dobrych warunkach, żeby mieli wysokiej jakości życie, wysokiej jakości usługi społeczne – niezależnie, czy mieszkają w dużym mieście, małym czy na terenach wiejskich” - deklarował.

„Chcemy wykorzystywać istniejące potencjały, a nie tylko skupiać się na silniejszych ośrodkach wzrostu. Nowa polityka regionalna powinna być bardziej selektywna w swojej analizie i bardziej skoncentrowana w swoich działaniach” - zastrzegł Kwieciński wskazując, że chodzi m.in. o tereny i miasta z problemami społeczno-gospodarczymi (w woj. śląskim podał przykłady Sosnowca, Bytomia czy Jastrzębia-Zdroju).

„Z punktu widzenia krajowego chcemy ustanowić nowe instrumenty, które będą wspierały ten rozwój. Niektóre z nich zaczęliśmy realizować. Przykładem tego nowego podejścia jest Program dla Śląska; chcemy wstrzymać proces słabnącej konkurencji Śląska” - zapewnił szef MIiR przypominając, że region pod względem PKB na mieszkańca jest obecnie czwarty w kraju.(PAP)

mtb/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2019, 14:48
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ