Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych i spotkaniu ministerialnym UE-ASEAN w Brukseli (komunikat)

21.01.2019, 21:47aktualizacja: 21.01.2019, 21:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Przeciwdziałanie dezinformacji, współpraca UE z Ligą Państw Arabskich (LPA) oraz ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Ministrowie omówili zewnętrzne aspekty wdrożenia Planu działań przeciwko dezinformacji, opracowanego przez Komisję Europejską i Europejską Służbę Działań Zewnętrznych. Minister Czaputowicz wskazał, że UE i jej państwa członkowskie powinny konsekwentnie wzmacniać swoje możliwości zapobiegania i zwalczania dezinformacji, w szczególności w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale także w kontekście tegorocznych wyborów w państwach członkowskich UE oraz w krajach partnerskich, np. na Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji podkreślił także konieczność zintensyfikowania działań na rzecz zwiększenia świadomości społeczeństw Unii Europejskiej i budowy odporności na zagrożenia dezinformacyjne. Zaznaczył ponadto, że ważnym aspektem działań UE przeciwko dezinformacji powinna być również współpraca z NATO, partnerami zewnętrznymi, jak również promowanie większego zaangażowania w działania przeciwko dezinformacji po stronie sektora prywatnego. - Tylko dobrze skoordynowane i szeroko zakrojone działania zwiększą nasze możliwości obrony przed zagrożeniem dezinformacyjnym – podsumował minister Czaputowicz.

Dyskusja na temat współpracy UE – LPA służyła przygotowaniu piątego spotkania ministerialnego, które odbędzie się 4 lutego br. w Brukseli. – Najbliższe spotkanie ministerialne UE z przedstawicielami Ligi Państw Arabskich oraz zaplanowany na koniec lutego szczyt UE - LPA świadczą o pozytywnej dynamice we wzajemnych relacjach – zauważył szef MSZ. Wyraził przy tym nadzieję, że wzrost zaangażowania UE w regionie i zacieśnienie relacji z państwami LPA pozwolą zintensyfikować dyskusję na temat problemów globalnych takich jak: bezpieczeństwo, nielegalne migracje, terroryzm i ochrona mniejszości, w tym chrześcijan.

Rada do Spraw Zagranicznych przeprowadziła również dyskusję przygotowującą spotkanie ministerialne UE – ASEAN. Uczestnicy przyjęli także pierwszą listę podmiotów objętych sankcjami w ramach reżimu sankcji związanych z użyciem broni chemicznej uchwalonego w październiku ubiegłego roku. Lista obejmuje osoby fizyczne i prawne z Rosji oraz Syrii. W trakcie posiedzenia Rady minister Czaputowicz przekazał ponadto ministrom UE dodatkowe informacje na temat spotkania ministerialnego w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbędzie się w dniach 13-14.02.2019 r. w Warszawie, a którego gospodarzami będą Polska i Stany Zjednoczone.

Przy okazji posiedzenia Rady minister Jacek Czaputowicz spotkał się także z Wysoką Przedstawiciel Federiką Mogherini oraz ministrami spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem i Wielkiej Brytanii Jeremym Huntem.

Bezpośrednio po posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych odbyło się 22. spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej i państw Azji Południowo-Wschodniej skupionych w ASEAN. W trakcie spotkania poruszono tematy dotyczące dialogu i współpracy w kwestiach regionalnych i globalnych jak również kwestie związane z partnerstwem strategicznym UE-ASEAN. Ministrowie dyskutowali także na temat bieżących wydarzeń w obu regionach oraz relacji pomiędzy UE a państwami Azji Południowo-Wschodniej. Uczestnicy spotkania wyrazili również nadzieję na pogłębienie relacji w zakresie tzw. connectivity, czyli wielowymiarowych połączeń między oboma regionami.

Podczas spotkania minister Czaputowicz zaprezentował stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie, w szczególności zwracając uwagę na łamanie prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską. - Potępiliśmy w najostrzejszych słowach użycie przez Rosję siły przeciwko okrętom ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej - podkreślił szef polskiej dyplomacji, dodając, że społeczność międzynarodowa musi podjąć odpowiednie działania, aby powstrzymać systematyczne naruszanie międzynarodowych zasad i obowiązków. - Bezpieczeństwo jest niezbędne dla pomyślnego rozwoju każdego kraju i jego współpracy z zagranicznymi partnerami, czy to w Europie, czy w Azji - zauważył szef MSZ.

Minister Czaputowicz przekazał także uczestnikom spotkania informacje na temat wyników szczytu klimatycznego COP24. - Dzięki konferencji w Katowicach świat zyskał narzędzia niezbędne do wdrażania i rozliczania działań klimatycznych, ukierunkowane zarówno na łagodzenie, jak i adaptację zmian klimatu – podkreślił.

Przy okazji spotkania UE-ASEN szef polskiej dyplomacji przeprowadził ?także rozmowy dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Tajlandii, Filipin i Singapuru. Członkami ASEAN jest 10 krajów Azji Południowo-Wschodniej: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma, Singapur, Tajlandia i Wietnam. Oficjalny dialog ASEAN z Unią Europejską jest prowadzony od 1977 r. Spotkania ministerialne UE-ASEAN odbywają się regularnie, co dwa lata; poprzednie miało miejsce w 2016 r. w Bangkoku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2019, 21:47
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ