Newsletter

CIR: komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat)

22.01.2019, 14:28aktualizacja: 22.01.2019, 14:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła:

- projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym;

- projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Rząd zapoznał się z informacją w sprawie stanu negocjacji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

* * * * *

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Projekt ustawy przewiduje wypłatę rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci, i z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury minimalnej (zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły) lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia. W ten sposób państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zapobiec ich ubóstwu w przyszłości. Rozwiązanie to jest spełnieniem obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2018 r. podczas konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy, roboczo nazwanej programem "Mama plus".

Zgodnie z projektem ustawy, rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie można przyznać:

- matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, albo

- ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci bądź długotrwałego zaprzestania ich wychowania przez matkę (chodzi o dziecko własne, współmałżonka lub przysposobione).

Według projektu ustawy, świadczenie będzie można przyznać matce po osiągnięciu 60 lat lub ojcu po osiągnięciu 65 lat, w przypadku gdy nie mają oni niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do emerytury lub renty, jednak w wysokości niższej niż najniższa emerytura. Chodzi o osoby zamieszkałe w Polsce i mające po ukończeniu 16 lat tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju przez co najmniej 10 lat. Te osoby muszą być obywatelami Polski bądź mającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce obywatelami państw Unii Europejskiej, państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury, tj. 1 100 zł brutto. Szacuje się, że w tej kwocie może otrzymać je ok. 65 tys. kobiet, które nie mają prawa do emerytury lub renty. Z kolei, gdy kobieta pobiera już świadczenie z ZUS lub KRUS, jednak niższe od najniższej emerytury – zostanie ono podwyższone do kwoty najniższej emerytury i obejmie szacunkowo ok. 20,8 tys. takich osób. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

W budżecie państwa na wypłatę tego świadczenia w 2019 r. zarezerwowano ok. 801,3 mln zł.

Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 marca 2019 r.

* * * * *

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przedłożony przez ministra zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zakaz pobierania opłat – za pobyt w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym udzielającym stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych – od rodziców lub opiekunów, przebywających z dzieckiem na oddziale albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Dopuszczalne będzie jedynie pobieranie opłat za posiłki wydane rodzicom, użytkowanie pościeli i korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy.

Regulacja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe koszty związane z pobytem w placówce medycznej. Obecnie opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie są wysokie, to jednak przy dłuższym pobycie mogą stać się poważnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Nowe przepisy mają ułatwić możliwie jak najczęstsze i nieograniczone kontakty leczonych dzieci z osobami bliskimi, bo ich obecność jest korzystna dla małego pacjenta – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a w efekcie pozytywnie wpływa na proces leczenia.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

* * * * *

Rada Ministrów zapoznała się z informacją w sprawie stanu negocjacji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przedłożoną przez sekretarza stanu do spraw europejskich. Rząd uważa, że uporządkowany brexit – oparty o umowę wyjścia – to najlepszy scenariusz dla naszego kraju. Dlatego Polska będzie starała się podchodzić do dalszego procesu negocjacyjnego konstruktywnie. Zawarcie porozumienia zapewniłoby najwyższy poziom bezpieczeństwa i przewidywalności naszym obywatelom oraz przedsiębiorstwom w Wielkiej Brytanii. Stanowisko brytyjskie będzie analizowane przez polski rząd w porozumieniu z partnerami w UE-27.

Wobec rosnącego ryzyka opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez umowy – polski rząd zintensyfikował prace organizacyjne i legislacyjne. Od kwietnia 2018 r. prowadzone są przygotowania zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, aby zminimalizować skutki negatywnego scenariusza.

Priorytetem rządu będzie zapewnienie obywatelom i firmom maksimum przewidywalności oraz bezpieczeństwa. Warszawa i Londyn przygotowują się legislacyjnie, aby zabezpieczyć prawa polskich i brytyjskich obywateli także w przypadku bezumownego brexitu. Trwa wzmacnianie kadrowe służb celnych i weterynaryjnych, aby ograniczyć problemy w handlu. Polska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską, aby wspólnie szukać rozwiązań europejskich dla transportu, czy koordynacji świadczeń socjalnych. Polska administracja prowadzi aktywny dialog z przedsiębiorcami (odbywają się cykliczne spotkania). Celem tych działań jest wsparcie przedsiębiorców w określeniu potencjalnych utrudnień związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, a w efekcie pomoc w dostosowaniu modelu działalności biznesowej do nowych okoliczności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2019, 14:28
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii