Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MPiT informuje:
Nowe podejście do europejskiej polityki przemysłowej i polityki konkurencji, wzmacnianie pozycji unijnej gospodarki, a także polsko – francuskich relacji handlowych oraz nowe inicjatywy przemysłowe UE, takie jak European Battery Alliance – to tematy dzisiejszego spotkania minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz z ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’em.
- Polska i Francja mają wspólne cele i interesy, jeśli chodzi o reformę polityki przemysłowej Unii Europejskiej i wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki. Jesteśmy przekonani, że silnik europejskiej gospodarki potrzebuje liftingu. Cieszę się, że rozmawiamy na ten temat z naszymi największymi partnerami gospodarczymi – z Francją i z Niemcami – powiedziała Jadwiga Emilewicz podczas briefingu prasowego.
Dodała, że założenia polityki konkurencyjności wypracowane na przełomie lat 90 dotyczyły zupełnie innych warunków konkurencji globalnej. – Dzisiaj nasze przedsięwzięcia muszą mierzyć się z konkurencją spoza Europy, również z rynków, na którym nie przestrzega się standardów produkcyjnych czy środowiskowych, jakie mamy w Europie. Stąd konieczność wypracowania nowego podejścia – zaznaczyła wiceszefowa MPiT.
Podczas spotkania ministrowie rozmawiali o wzmacnianiu dwustronnych relacji gospodarczych.
Francja jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Dwustronna wymiana handlowa stale wzrasta (o 4,4% w 2018 roku). Od lat Polska odnotowuje dodatni bilans handlowy w obrocie towarowym z Francją. Rok 2018 był kolejnym, w którym eksport Polski do Francji rósł szybciej niż import – o 5,3%.
- Dla Francji bardzo ważne jest wzmacnianie współpracy gospodarczej, finansowej i technologicznej z Polską. Potrzebujemy nowej strategii ekonomicznej dla Europy, która pozwoli budować jej nową siłę, niezależność i konkurencyjność. Dotychczasowe założenia europejskiej polityki konkurencyjności już się nie sprawdzają w warunkach ofensywnej konkurencji ze strony gospodarek pozaeuropejskich – tłumaczył minister Bruno Le Maire.
Ministrowie poruszyli też temat European Battery Alliance – sojuszu na rzecz rozwoju przemysłu bateryjnego w Europie, w którego prace Polska jest zaangażowana od samego początku. Rozmawiali również o francusko-niemieckiej inicjatywie IPCEI (tzw. „europejski Airbus baterii”) , której pierwszym projektem ma być uruchomienie produkcji baterii do samochodów elektrycznych.
- W dobie transformacji w stronę elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, technologie związane z magazynowaniem energii są jednym z podstawowych zagadnień, jakimi się zajmujemy. W związku z tą transformacją Europa nie może być zależna od dwóch czy trzech liderów, które produkują poza Unią Europejską – wyjaśniła Emilewicz. Poinformowała, że polskie konsorcja są gotowe do współpracy w zakresie recyklingu baterii. To jest dzisiaj ogromny rynek, gdzie polscy naukowcy mają duże kompetencje.
- Nie tylko chcemy pielęgnować historię tradycyjnie dobrych więzi pomiędzy Francją a Polską, ale znacząco ją rozwijać. Dlatego z radością przyjąłem informacje o gotowości Polski do przystąpienia do inicjatywy IPCEI, którą w ubiegłym tygodniu zainicjowałem z naszym niemieckim partnerem. Trójkąt Weimarski jako format politycznej współpracy potrzebuje właśnie takiego uzupełnienia i zaangażowania w postaci konkretnych inicjatyw gospodarczych i przemysłowych – podkreślił francuski minister gospodarki i finansów.
- Chcielibyśmy, aby Trójkąt Weimarski stał się platformą współpracy między Paryżem, Warszawą i Berlinem. W tym formacie zorganizujemy Przemysłowy Okrągły Stół. Wkrótce przedstawimy też kluczowe propozycje dotyczące współpracy w zakresie budowania innowacyjnego środowiska dla firm technologicznych i start-upów – zapowiedziała minister Emilewicz.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2019, 16:42 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |