Newsletter

MPiT: Polsko-francuskie rozmowy o gospodarce i przemyśle (komunikat)

22.02.2019, 16:42aktualizacja: 22.02.2019, 16:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Nowe podejście do europejskiej polityki przemysłowej i polityki konkurencji, wzmacnianie pozycji unijnej gospodarki, a także polsko – francuskich relacji handlowych oraz nowe inicjatywy przemysłowe UE, takie jak European Battery Alliance – to tematy dzisiejszego spotkania minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz z ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’em.

- Polska i Francja mają wspólne cele i interesy, jeśli chodzi o reformę polityki przemysłowej Unii Europejskiej i wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki. Jesteśmy przekonani, że silnik europejskiej gospodarki potrzebuje liftingu. Cieszę się, że rozmawiamy na ten temat z naszymi największymi partnerami gospodarczymi – z Francją i z Niemcami – powiedziała Jadwiga Emilewicz podczas briefingu prasowego.

Dodała, że założenia polityki konkurencyjności wypracowane na przełomie lat 90 dotyczyły zupełnie innych warunków konkurencji globalnej. – Dzisiaj nasze przedsięwzięcia muszą mierzyć się z konkurencją spoza Europy, również z rynków, na którym nie przestrzega się standardów produkcyjnych czy środowiskowych, jakie mamy w Europie. Stąd konieczność wypracowania nowego podejścia – zaznaczyła wiceszefowa MPiT.

Podczas spotkania ministrowie rozmawiali o wzmacnianiu dwustronnych relacji gospodarczych.

Francja jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Dwustronna wymiana handlowa stale wzrasta (o 4,4% w 2018 roku). Od lat Polska odnotowuje dodatni bilans handlowy w obrocie towarowym z Francją. Rok 2018 był kolejnym, w którym eksport Polski do Francji rósł szybciej niż import – o 5,3%.

- Dla Francji bardzo ważne jest wzmacnianie współpracy gospodarczej, finansowej i technologicznej z Polską. Potrzebujemy nowej strategii ekonomicznej dla Europy, która pozwoli budować jej nową siłę, niezależność i konkurencyjność. Dotychczasowe założenia europejskiej polityki konkurencyjności już się nie sprawdzają w warunkach ofensywnej konkurencji ze strony gospodarek pozaeuropejskich – tłumaczył minister Bruno Le Maire.

Ministrowie poruszyli też temat European Battery Alliance – sojuszu na rzecz rozwoju przemysłu bateryjnego w Europie, w którego prace Polska jest zaangażowana od samego początku. Rozmawiali również o francusko-niemieckiej inicjatywie IPCEI (tzw. „europejski Airbus baterii”) , której pierwszym projektem ma być uruchomienie produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

- W dobie transformacji w stronę elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, technologie związane z magazynowaniem energii są jednym z podstawowych zagadnień, jakimi się zajmujemy. W związku z tą transformacją Europa nie może być zależna od dwóch czy trzech liderów, które produkują poza Unią Europejską – wyjaśniła Emilewicz. Poinformowała, że polskie konsorcja są gotowe do współpracy w zakresie recyklingu baterii. To jest dzisiaj ogromny rynek, gdzie polscy naukowcy mają duże kompetencje.

- Nie tylko chcemy pielęgnować historię tradycyjnie dobrych więzi pomiędzy Francją a Polską, ale znacząco ją rozwijać. Dlatego z radością przyjąłem informacje o gotowości Polski do przystąpienia do inicjatywy IPCEI, którą w ubiegłym tygodniu zainicjowałem z naszym niemieckim partnerem. Trójkąt Weimarski jako format politycznej współpracy potrzebuje właśnie takiego uzupełnienia i zaangażowania w postaci konkretnych inicjatyw gospodarczych i przemysłowych – podkreślił francuski minister gospodarki i finansów.

- Chcielibyśmy, aby Trójkąt Weimarski stał się platformą współpracy między Paryżem, Warszawą i Berlinem. W tym formacie zorganizujemy Przemysłowy Okrągły Stół. Wkrótce przedstawimy też kluczowe propozycje dotyczące współpracy w zakresie budowania innowacyjnego środowiska dla firm technologicznych i start-upów – zapowiedziała minister Emilewicz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2019, 16:42
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii