Newsletter

Bank Pekao SA: mamy apetyt na finansowanie inwestycji MŚP

19.03.2019, 15:59aktualizacja: 19.03.2019, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bank Pekao SA ma apetyt na finansowanie inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw; jest otwarty na współpracę i chce wspierać MŚP – podkreśliła wiceprezes Banku Pekao Magdalena Zmitrowicz podczas prezentacji raportu na temat sytuacji tych przedsiębiorstw w województwie mazowieckim.

Bank Pekao opracował „Raport o sytuacji mikro, małych i średnich firm w roku 2018”. We wtorek, razem z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego prezentował jego wyniki mazowieckim przedsiębiorcom.

Tematem specjalnym tegorocznej, dziewiątej już edycji publikacji jest ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw. Z rozmów, które eksperci banku przeprowadzili z ponad 7500 przedsiębiorców działających w całej Polsce, wynika, że na eksport swoich produktów lub usług decydują się większe firmy.

„Jest to domena większych przedsiębiorstw, które mają już ugruntowaną pozycję. Małe firmy nie chcą podejmować ryzyka, tym bardziej, że mamy obecnie znakomitą sytuację gospodarczą i popyt na rynku krajowym na produkty i usługi jest bardzo duży. To zadowala przedsiębiorców” – powiedział Jakub Fulara, dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych Banku Pekao S.A.

Jak mówił Fulara, eksporterzy podejmują ryzyko i mają efekty: są bardziej zadowoleni ze swoich przychodów; za granicą są bowiem wyższe marże i jest więcej kontrahentów. Domeną tych właśnie firm są również nakłady na innowacje. Według autorów raportu, przewagami rodzimych firm są cena i jakość.

Z raportu wynika również, że firmy szukają kontrahentów za granicą głównie w kontaktach bezpośrednich. Na drugim miejscu wymieniali targi branżowe. „To nie zawsze jest oczywiste, bo udział w targach kosztuje, a nie zawsze uda się nawiązać kontakty” – zaznaczył Fulara. Stosunkowo rzadko firmy szukają możliwości nawiązania współpracy za pomocą Internetu.

Na Mazowszu w 12 miesiącach poprzedzających badanie eksportem zajmowało się 11% firm (średnia krajowa 13%) – najwięcej w podregionie miasta Warszawa – 17%. W kolejnym roku eksport planuje 14% mazowieckich przedsiębiorców.

Zdaniem wiceprezes banku, Magdaleny Zmitrowicz, są trzy ryzyka dla przedsiębiorców, którzy planują ekspansję za granicą i bank je zabezpiecza. Wymieniła ona: ryzyko zapłaty przez kontrahenta, ryzyko walutowe i ryzyko dostarczenia kapitału do produkcji. „Mitygujemy te ryzyka” – podkreśliła wiceprezes Banku. Przypomniała, że Pekao powołało kilka lat temu specjalny pion do obsługi MŚP. „Ta obsługa jest szyta na miarę. Proponujemy przedsiębiorcom kompleksową obsługę, podobną do ofert dla korporacji” – mówiła.

Raport wskazuje, że właściciele mikro, małych i średnich firm bardzo dobrze ocenili rok 2018 - był to ich zdaniem najlepszy rok w ciągu ostatnich 9 lat.

Najważniejszy wskaźnik raportu to ogólny wskaźnik koniunktury (w skali od 50 do 100 punktów, gdzie 100 to poziom neutralny), który jest ogólną oceną prowadzenia biznesu w Polsce. Wskaźnik ten to średnia z dwóch składowych - oceny ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy, czyli oceny najbliższych 12 miesięcy. Badanie pokazało, że przedsiębiorcy, którzy ubiegły rok ocenili najwyżej w historii raportu Pekao, na 2019 r. patrzą nieco mniej optymistycznie. Nastroje przedsiębiorców generalnie nieznacznie spadły. Są one jednak nadal relatywnie wysokie, ponieważ tegoroczny wskaźnik jest drugim najwyższym w historii badań. Tylko w dwóch edycjach (obecna i poprzednia) wskaźnik wyniósł powyżej 100 punktów.

Najlepsze odczyty ogólnego wskaźnika koniunktury miały miejsce w województwach: świętokrzyskim (najwyższy wzrost rok do roku), podkarpackim i lubelskim. Natomiast najniższy poziom wskaźnika odnotowano w woj. łódzkim i mazowieckim. W Łódzkiem i Mazowieckiem wskaźniki nie były jednak dużo poniżej neutralnego wskaźnika 100 punktów. Na Mazowszu, spadł on o 2 punkty i wyniósł nieco ponad 99 wobec krajowej średniej na poziomie 100,4 punktu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.03.2019, 15:59
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ