Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przy okazji corocznego przesuwania wskazówek wraca dyskusja, na ile wciąż ma to sens. Temperatura debaty podniosła się jeszcze bardziej po konsultacjach Komisji Europejskiej, w których przeciwnych zmianie czasu było 84 proc. Europejczyków. Główne argumenty dotyczyły względów zdrowotnych (43 proc.) oraz braku oszczędności energii (20 proc.).
Co przemawiało dotychczas za utrzymaniem zmiany czasu? Przede wszystkim wzrost wykorzystania światła dziennego przy równoczesnym ograniczeniu zużycia prądu. Obecnie teza ta jest podważana. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki tych bardzo trudnych do przeprowadzenia badań bywają skrajnie różne.
Z jednej strony mamy dane Departamentu Energii USA, w świetle których czas letni zmniejsza roczne zużycie o około 0,03 proc., a także uniwersytetu w Pradze, który wyliczył, że oszczędność prądu wynosi średnio 0,34 proc. (porównano 44 opracowania uwzględniające 162 szacunki z całego świata). Z drugiej zaś często przywoływany jest przykład stanu Indiana, gdzie w 2006 r. czas letni przyjęto na cały rok i zużycie energii wzrosło. Mieszkańcy co prawda rzadziej używali światła w mieszkaniach, ale rachunki za prąd wzrosły, bo częściej włączali klimatyzację.
Analizy Fundacji Republikańskiej, która badała negatywne skutki zmiany czasu, podkreślały jeszcze trzy ekonomiczne aspekty: problemy w bankowości spowodowane modernizacjami w systemach (dodatkowe koszty plus utrudnienia z dostępem do usług), aktualizacje systemów w przedsiębiorstwach oraz straty na giełdach w dniach następujących po przesunięciu wskazówek.
„Analizując zmianę czasu należy pamiętać, że wprowadzano ją w oparciu o inne realia niż obecne - przypomina Mateusz Brzozowski z firmy OneMeter produkującej narzędzia do monitoringu zużycia energii dla domu i przedsiębiorstwa. - Najlepiej widać to na przykładzie energii elektrycznej, gdzie postęp technologiczny zmniejszył skalę korzyści. Zaczęliśmy zużywać energię niezależnie od pory dnia za sprawą urządzeń AGD, klimatyzacji czy komputerów. Chociaż zmiana czasu niesie ze sobą również korzyści”.
Najczęściej mówi się o ograniczeniu liczby wypadków czy zmniejszeniu przestępczości, ale jeśli chodzi o gospodarkę, zaletą czasu letniego jest pozytywny wpływ na branżę turystyczną oraz handlową. Szacuje się też, że zwiększa to o 3 proc. przychody w przemyśle rozrywkowym w krajach unijnych.
Problem zmiany czasu nie jest czarno-biały. Zniesienie go z jednej strony pozwoli uniknąć zamętu w rytmie dnia, z drugiej zaś będzie miało swoje konsekwencje w innych obszarach. Warto też wiedzieć, że żadne badania nie dały jednoznacznych dowodów, aby zmiana czasu miała poważne znaczenie ekonomiczne.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.03.2019, 18:00 |
Źródło informacji | Agencja interaktywna Bloomnet |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu