Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Historia Magdaleny Piekorz wstrząsnęła opinią publiczną w Polsce. Jej walka z boreliozą trwała blisko trzy lata. Reżyserka musiała zmierzyć się nie tylko ze śmiertelnie niebezpieczną chorobą, ale również bezradnością służby zdrowia i niezrozumieniem ze strony otoczenia.
Sytuacja osób cierpiących na boreliozę jest wyjątkowo trudna. Zróżnicowane i mało charakterystyczne objawy utrudniają diagnostykę, choroba niszczy zarówno zdrowie fizycznie, jak i psychiczne. Chorzy kierowani są do kolejnych specjalistów, którzy nie potrafią im pomóc. Często uznaje się ich za hipochondryków i poddaje bezpodstawnemu leczeniu psychiatrycznemu. Borelioza odbiera sprawność i chęć do życia, w wielu przypadkach doprowadza do prób samobójczych.
W niektórych regionach Polski już co drugi kleszcz jest nosicielem wywołujących chorobę krętków Borrelia burgdorferi. Niebezpieczne pajęczaki można spotkać praktycznie wszędzie – także w parkach i ogrodach. Liczba zakażeń ciągle rośnie. W samym 2018 roku w Polsce odnotowano ponad 20 tysięcy nowych zachorowań. Niestety wciąż nie wypracowano skutecznego modelu walki z ich konsekwencjami.
Książka „Nieobecność”
Książka Magdaleny Piekorz i Ewy Kopsik opowiada historię uzdolnionej baletnicy, której życie wreszcie zaczyna się układać. Otrzymuje upragnioną rolę, spotyka mężczyznę, u którego boku czuje się szczęśliwa. Nagle wszystkie plany przekreśla ciężka choroba. Kolejni lekarze nie są w stanie jej pomóc, na próbę zostaje wystawiona również miłość. Diagnozę udaje się ustalić dzięki przypadkowemu spotkaniu z kobietą, która wcześniej przeszła przez taki sam koszmar. Do zakażenia boreliozą doprowadziło ukąszenie kleszcza sprzed 10 lat. Wyczerpująca terapia wyniszcza bohaterkę. Nic nie jest jednak silniejsze od pragnienia powrotu na scenę.
Nieobecność jest inspirowana historią Magdaleny Piekorz – reżyserki kultowego filmu „Pręgi”.
Magdalena Piekorz – reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej. Jest laureatką prestiżowych nagród, w tym Grand Prix na Festiwalu Euroshorts za film „Przybysze” oraz Grand Prix VIDEOPOLIS Italy za dokument „Opuszczone miasto”. Jej debiut fabularny – „Pręgi” na podstawie powieści Wojciecha Kuczoka – otrzymał Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, był także polskim kandydatem do Oscara. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty piosenek. W 2018 roku wydała tomik poezji „Ogrody pamięci”.
Ewa Kopsik – pisarka i tłumaczka, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutowała w 2008 roku opowiadaniem „Słowo”. Jej powieści – „Uciec przed cieniem” i „Układ z Panem Bogiem” – spotkały się z ciepłym przyjęciem czytelników i krytyków. Mieszka wraz z rodziną w Wiedniu, przez wiele lat pracowała w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP. Jej pasją jest malarstwo.
ISBN: 978-83-8110-831-7
Liczba stron: 208
Format: 123x195 mm
Oprawa zintegrowana
Premiera 15 maja 2019
Wydanie I
Dodatkowych informacji udziela:
Wydawnictwo Sonia Draga
Agnieszka Jedlińska
tel. kom. +48 695 672 067
e-mail: agnieszka@soniadraga.com.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.04.2019, 15:54 |
Źródło informacji | Wydawnictwo Sonia Draga |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych
-
Image
Mali Wojownicy - spotkanie wcześniaków w Centrum Medycznym „Żelazna”
Patrycja i Maurycy to bliźniaki, które przyszły na świat w 30. tygodniu ciąży. Chłopczyk ważył 1100 g, natomiast jego siostra przyszła na świat z ekstremalną wagą urodzeniową 380 g. Wśród wcześniaków, których życie zaczęło się w Szpitalu św. Zofii w Warszawie, jest także Zosia - urodzona w 28. tygodniu ciąży, ważąca zaledwie 980 g oraz Norbert, który przyszedł na świat w 27. tygodniu, z wagą 700 g. Te dzielne wcześniaki, w tym także bliźniaczki Asia i Ania, Piotruś, Emilka, Nikodem oraz Krzesimir, spotkały się po kilku latach w Centrum Medycznym „Żelazna” na obchodach zorganizowanych z okazji Dnia Wcześniaka.- 15.11.2024, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Centrum Medyczne Żelazna
-
Image
Zaznaj błogości w Premier Village Phu Quoc Resort: holistyczny odpoczynek dla zmysłów
- 12.11.2024, 09:42
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire