Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Za wzrostem inflacji w marcu stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności i paliw - wskazał Adam Antoniak z Banku Pekao SA w komentarzu do danych GUS o inflacji.
Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w marcu ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 1,7 proc., a miesięcznym - wzrosły o 0,3 proc.
Antoniak w swoim komentarzu zaznaczył, że odczyt był zgodny ze wstępnym szacunkiem. "Roczne tempo wzrostu cen żywności do 2,7 proc. r/r z 2,2 proc. r/r w lutym. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 7,3 proc. r/r, wobec wzrostu o 5,8 proc. r/r miesiąc wcześniej. Koszy związane z użytkowaniem mieszkania wzrosły o 1,0 proc. r/r, po wzroście o 0,6 proc. r/r w lutym" - poinformował.
Wskazał również, że wyższe ceny żywności podniosły roczny wskaźnik CPI o 0,62 p.p., wzrost cen transportu o 0,35 p.p., a koszty związane z mieszkaniem - o 0,25 p.p. Jego zdaniem za wzrostem inflacji w marcu stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności i paliw.
Ekspert zwrócił uwagę, że inflacja powróciła w marcu do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, jednak w najbliższych miesiącach pozostanie wyraźnie poniżej celu. "Szybszego wzrostu cen spodziewamy się dopiero w listopadzie/grudniu w związku z niską bazą odniesienia. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2020 r. stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian" - poinformował Antoniak. (PAP)
pad/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.04.2019, 12:34 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |