Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zespół portów Szczecin-Świnoujście pod względem przeładowanych towarów zamknął pierwszy kwartał br. wynikiem lepszym o 8 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ub.r. - wynika z informacji służb prasowych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Oba porty obsłużyły dotychczas ponad 7,3 mln ton ładunków, to o 520 tys. ton więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
Liderami wzrostów są: węgiel (wzrost o ponad 25 proc.), paliwa (nieco ponad 27 proc.) oraz inne masowe (17,6 proc.). Porty zanotowały większy obrót węglem i koksem zarówno w imporcie, jak i eksporcie. Z kolei w przypadku paliw, poza gazowcami, które zawijają do świnoujskiego terminala LNG było również więcej statków z olejami napędowym i ciężkim zarówno w imporcie, jak i eksporcie.
Na większe przeładunki w grupie inne masowe miało wpływ więcej statków z nawozami, fosforytami, surówką żelaza i kruszywem.
W pierwszym kwartale br. porty przeładowały mniej rudy (o 8,3 proc.), zboża (o 5,8 proc.), drobnicy o (1,6 proc.) oraz kontenerów (o 29,8 proc.).
Marzec br. okazał się o blisko 30 proc. lepszy od marca ubiegłego roku. Poza zbożem i kontenerami na plusie są wszystkie pozostałe grupy towarowe, czyli drobnica (wzrost o 1,1 proc.), ropa i przetwory (blisko 4 proc.), węgiel (36,2 proc.), inne ładunki masowe (42,1 proc.) oraz ruda (51,3 proc.).
Zarząd Portu prognozuje, że 2019 r. powinien zamknąć się wynikiem oscylującym wokół 30 mln ton obsłużonych towarów w Szczecinie i Świnoujściu. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.05.2019, 13:54 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |